Mnichov, garsonka o 36 metrech čtverečních, psací stroj, gauč – a oni dva. Doktorka filozofie Daňa Horáková, žačka Milana Machovce a spolupracovnice Václava Havla, a filmařský bohém Pavel Juráček, režisér Případu pro začínajícího kata a nepřehlédnutelná osobnost československé „nové vlny“. Působením náhod a Státní bezpečnosti vstoupili tito dva nejen do svazku manželského, ale ještě se přestěhovali z Prahy do Mnichova. A teď tady vedou zápas o přežití – a sami se sebou.

Že tento příběh nedojde happy endu, víme všichni, kdo jsme alespoň nahlédli do deníků Pavla Juráčka (který se nakonec vrátil do Československa a upadal a upadal), či se začetli do knihy O Pavlovi, kterou sepsala Daňa Horáková (toho času německá novinářka, spisovatelka a někdejší ministryně kultury v Hamburku). Anebo stačilo si vlastně jen o těch knihách číst, vždyť si vysloužily nejedno ocenění a život obou autorů se vždy zevrubně probíral v médiích. Připočítáme-li ještě divadelní představení Zlatá šedesátá, které vycházelo z Juráčkových deníků a dostalo Cenu Alfréda Radoka za rok 2013, to vše pomohlo k osvěžení povědomí o událostech, na něž bychom mohli zapomenout.

Jenže teď se píše rok 2023, v hledišti Divadla Na Zábradlí sedí mladí lidé a očekávat od nich, že se vyznají v normalizačních souvislostech, poznají angličtinu Miloše Formana nebo rozpaky Jiřího Menzela, by bylo už přehnané. Naštěstí tvůrci inscenace předkládají další otázky: Kde začíná samota? Jak moc bolí mluvit s druhým? Proč se vzdělaná žena nechá doma fackovat? A jak to, že svého tyrana stále zbožňuje? 

Daňa Horáková: O Pavlovi
DIVADLO, Divadlo Na Zábradlí, nejbližší představení 3. června, 9. června navíc s diskusí

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist