Nesmírnost (L’Immensitá), Francie a Itálie, 2022

FILM, v českých kinech od 20. dubna

Snímkem Emanuela Crialese odstartoval festival Dny evropského filmu, který od 20. do 30. dubna představuje to nejlepší z loňské filmové produkce, a to většinou v české premiéře. V italsko-francouzském dramatu exceluje Penélope Cruz. Hraje ženu, jejíž manželství drží pohromadě už jen kvůli dětem, které ovšem napětí mezi rodiči moc dobře vidí, cítí, prožívají. Nečekaná zápletka a živelná hlavní představitelka jsou ty pravé ingredience pro emotivní zprávu o dospívání.

Academia film Olomouc

FESTIVAL, Univerzita Palackého, od 25. do 30. dubna

078 vikend kultura
Foto: AFO

Tématem festivalu, který každý rok popularizuje vědu a přiváží do univerzitního města hvězdy dokumentární tvorby z celého světa, je letos „echo“. A princip ozvěny propojuje s filmovou přehlídkou i uměleckou instalaci Matěje Franka, která bude dominovat Hornímu náměstí. V krytu civilní ochrany v Bezručových sadech bude zase  otevřena expozice Slunce od Michaɫa Patyckého, v Konviktu bude vystavovat islandsko-italská umělkyně Klara Rosatti… Prostě týden nabitý nejen vědou. 

Petr Hruška: Spatřil jsem svou tvář

KNIHA/POEZIE, nakl. Host, 2022 

078 vikend kultura 03 HRUSKA spatril jsem svou tvar
 Foto: nakladatelství Host

 „Poezie žádnou cenu nemá. Vlastně nevíme, čemu na tomhle světě překáží, ale v tom je možná její síla – že nám připomíná, že nevíme. A teď je to vlastně paradox, že tady přebírám cenu za poezii,“ zauvažoval Petr Hruška, ale Magnesii Literu přece jen v pondělí na jevišti Nové scény Národního divadla neodmítl. Naštěstí. Za svou poslední básnickou sbírku, v níž se společně s Fernãem de Magalhãesem a jeho posádkou vydává na dobrodružnou plavbu okolo světa, si ji bezesporu zaslouží.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist