Oslavné proslovy při příležitosti životního jubilea významných osobností se do historie zapíšou málokdy. V případě slov, která padla při oslavě devadesátin Miltona Friedmana, obecně považovaného za nejvlivnějšího ekonoma druhé poloviny 20. století, to však neplatí. V závěru konference konané na začátku listopadu 2002 na půdě Friedmanovy domovské University of Chicago totiž vyzdvihl oslavencův přínos Ben Bernanke, tehdy čerstvý člen vedení americké centrální banky Fed, příspěvkem o nejhorší hospodářské katastrofě v americké historii. Tedy o velké hospodářské krizi třicátých let. Tu Friedman spolu s kolegyní Annou Schwarzovou důkladně zanalyzovali a na mnoha příkladech doložili, že její hlavní příčinou byla naprosto nevhodná měnová politika.

„Máte pravdu, krizi jsme zavinili my,“ řekl v samém závěru svého vystoupení Bernanke, který tato slova uvedl tím, že „mírně zneužije svého postavení oficiálního představitele Fedu“. To hlavní dodal vzápětí: „Moc toho litujeme. Ale díky vám už to víckrát neuděláme.“

Co mohlo znít jako obecná proklamace, to o pouhých šest let později, kdy už byl Bernanke šéfem nejmocnější centrální banky světa, plně vystihovalo jeho kroky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.