Často se posmíváme Václavu Klausovi staršímu kvůli jeho „Zápiskům z cest“. Není se co divit, vzhledem k tomu, že po návratu z Islandu doporučoval řešit globální klimatickou změnu tím, že si „vezmeme o svetr více nebo o svetr méně“, v rovníkové Africe si pochvaloval, že na ulicích nejsou žádní tlustí lidé, a v Ázerbájdžánu se dojímal nad tím, že mu místní studenti zazpívali Děti ráje od Michala Davida. Ovšem to neznamená, že Klausův pokus byl od základu špatný. Poznámky z cest nám můžou dobře posloužit: nabídnout novou perspektivu pohledu na svět a nás samé. Zkusím tento starý žánr oživit i s rizikem, že si nakonec zasloužím stejný posměch jako bývalý prezident. Takže: vítejte v Tádžikistánu!

Komu tahle země patří?

Nejprve k tomu, proč do tohoto nejchudšího státu bývalého sovětského impéria, zapadákova už tak zapadlé Střední Asie vyrazit, pokud tam nejedete na kamarádskou návštěvu za místním diktátorem jako Miloš Zeman. Inu, primárně kvůli horám. Na východě je sedmitisícový Pamír. A na západě směrem k Uzbekistánu pak dobře přístupné Fanské hory s nepřebernými možnostmi putování přes jezera a čtyřtisícová sedla. Kdo chce vidět, jak vypadaly Alpy zhruba v polovině 19. století, neponičené masovou a vlastně jakoukoli turistikou, má šanci pouhých pár hodin autem od hlavního města Dušanbe.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.