Strach ze zimy, vyděšení z raketového nárůstu cen, zvyšování státního dluhu ohrožující budoucnost, bezradnost státu, rozpad společenské smlouvy. Dnešní realita by na člověka z nedávné minulosti působila jako scénář pro béčkový dystopický film. Je tedy namístě otázka, jestli jsme museli do této situace dospět a jestli se z ní vůbec můžeme vyhrabat. Jenže komu ji položit, když každý má svůj úzký pohled a politici mají tendenci hájit sami sebe?

Nakonec jsem na to přišel. 

 „Ne, dospět jsme do téhle situace opravdu nemuseli,“ říká mi do telefonu muž, který má, dle mého, k problematice co říct více než jiní. Před šesti lety vyšla pod jeho vedením kniha Na rozhraní. Prakticky všechna rizika, která se nyní zhmotnila, jsou v ní precizně popsána. „Bohužel dochází prakticky ke všemu, před čím jsme tehdy varovali. Nikdo ze zodpovědných lidí neudělal nic, aby se to nestalo. Jsem, mírně řečeno, zklamán,“ říká onen muž – profesor egyptologie a specialista na civilizační cykly Miroslav Bárta.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.