Když se čínský prezident Si Ťin-pching jako kluk večer myl, nebylo to v čisté vodě. Předtím se v ní už vykoupal jeho otec. Každý Nový rok malý Si prováděl tradiční rituál, kdy padl na kolena a sklonil se před otcem tak, že se čelem dotýkal země. Pokud Si Čung-sün nepovažoval výkon svého syna za dostatečně devótní, zbil ho.

Si Ťin-pching (72) nebyl jako dítě vystaven žádné mimořádné tyranii. Byl prostě vychováván tradičním způsobem, kdy úcta k rodičům a ke starším byla jedním z hlavních přikázání. Už pěkných pár let je Si samozřejmě zvyklý v zásadě na opačné zacházení. Jakožto čínský prezident a generální tajemník Komunistické strany Číny je ve své zemi předmětem kultu osobnosti. Roztrhal dosavadní omezení, která nejvýše postaveným funkcionářům nařizovala odejít z funkce po 10 letech a momentálně se zdá, že v čele Číny vydrží až do smrti. Rozhodně je nejmocnějším čínským představitelem od dob Mao Ce-tunga, zakladatele komunistického režimu v Číně. Takřka jistě je možné říct, že je nejmocnějším mužem na světě, protože jakožto faktický diktátor nepodléhá omezením, která musí respektovat prezident Spojených států. Navzdory tomu, že z nich Donald Trump stále více dělá trhací kalendář.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Si Ťin-pching neklade zdaleka takový důraz na růst ekonomiky jako jeho předchůdci.
  • Dokdy chce s největší pravděpodobností ovládnout Tchaj-wan.
  • Za jakých okolností by byl ochoten sáhnout k válce a čím ho od toho Západ může odradit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.