Zvěrstva Rusů na Ukrajině, raketové zdražování, nebezpečí energetického kolapsu, korupce, rozjíždějící se další kolo covidu – taky vás zamrazilo v zádech? Zprávy, které se na nás valí ze všech možných zdrojů, opravdu nepřekypují optimismem. Není divu, že to u řady lidí vyvolává úzkost, strach, ale třeba i vztek. Jsme přesyceni negativitou, máme černé myšlenky, vidíme budoucnost v lepším případě jako prostor nejistoty, v horším jako území beznaděje. Negativní zprávy jako by nás hypnotizovaly. Jenže proč se to děje? Odpovídá tahle automatická reakce realitě? Tedy tomu, co nám skutečně hrozí? A dá se s pocitem bezvýchodnosti nějak bojovat, alespoň tak, abychom si uchovali zdravou mysl?

Při hledání odpovědi na tyhle nesnadné otázky jsem narazil na několik zajímavých textů nabízejících tipy, jak na to. Pokusím se je zprostředkovat, nejprve si ale jasně řekněme, že podléhat negativním zprávám není žádná ostuda. Mají totiž skutečně až magickou moc s námi manipulovat. Proč? Podstata je podle vývojových psychologů v tom, že špatné, až katastrofické zprávy přitahují naši pozornost více než informace pozitivní, protože je v nich obsažena hrozba. Po většinu evoluce lidský druh vždy logicky věnoval větší pozornost tomu, co ho ohrožuje, jinak bychom těžko přežili. Zpráva, že se v okolí potuluje šavlozubý tygr, byla přirozeně podstatnější, než že je zrovna hezké počasí nebo že se u sousedů narodilo děcko.

Dnes se sice tygři v okolí zpravidla nepotulují a stejně tak většina z toho, co slyšíme z médií, nás přímo neohrožuje, instinkt dávat větší váhu negativním zprávám ale zůstal. Což je mimochodem, abych si rýpnul do vlastních řad, také důvod, proč se v médiích říká „dobrá zpráva, žádná zpráva“. Je v tom sice trocha (no dobře, nejen trocha) cynismu, ale v jádru je to reakce na podprahovou poptávku čtenářů, posluchačů, diváků. Negativní zprávy prostě všichni „chceme“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.