Vladimir Putin o alkoholu příliš často nemluví. Minimálně jednou to ale udělal s obzvláštním zalíbením. „Ten, kdo neriskuje, nikdy nepije šampaňské,“ ocitoval v rozhovoru s deníkem Financial Times staré ruské přísloví. A pochválil sám sebe za to, jak se mu riskování vyplácí. To bylo před třemi lety. Otázkou je, jestli by ruský prezident něco takového zopakoval i dnes. Jeho invaze na Ukrajinu se zatím ukazuje být nikoliv rizikem, které stálo za to podstoupit, ale těžkou ranou ruské ekonomice, armádě i pověsti ve světě. Kdo ví, jestli jednou historici nenapíšou, že právě útok na Ukrajinu byl počátkem konce Putinova režimu.

V posledních letech bylo módní tvrdit, že demokracie je v krizi, zato autoritářským režimům se daří. Při jízdě po D1 asi leckoho napadlo, že než se v Česku opraví dálnice, v Číně postaví několik obřích měst. Nehledě na to, jakým směrem se demokracie v řadě zemí ubírá – různé tamější politické proudy jsou tak rozhádané, že spolu prakticky nedokážou mluvit. Masarykovo „demokracie je diskuse“ platí stále méně. Vždyť Spojené státy, vůdčí země demokratického světa, se kvůli neochotě prezidenta Donalda Trumpa uznat volební porážku dostaly před dvěma lety na samou hranu pokusu o puč.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.