Pizza se zrodila v Itálii, Italové přesto nemají žádný velký řetězec, který by ji prodával. Bary, v nichž si můžete dát espresso, patří k této zemi snad ještě víc než pivnice k Česku. Přesto neexistuje žádný velký italský řetězec s kávou, jako je třeba Starbucks. Atmosféra maličkých rodinných podniků je skvělá, ekonomika země ale jen na nich stát nemůže. A Itálie má vážné hospodářské potíže právě i proto, že její firmy jsou příliš malé na to, aby obstály v globální konkurenci. „Itálie je zemí malých a středních firem a ty jsou většinou méně produktivní než ty velké,“ říká pro HN ekonomka Silvia Merlerová, šéfka výzkumu v investiční společnosti Algebris. Upozorňuje přitom jen na jeden z mnoha vážných problémů své země.

Navzdory tomu však platí, že rok 2021 byl rokem Itálie. Loni jí mnozí, včetně českých politiků, nadávali, že prý zavinila zatažení covidu do Evropy. Byl to sice nesmysl, pandemie ale Itálii zasáhla skutečně tvrdě. A to jak zdravotně, tak ekonomicky. Letos si však Itálie v obou ukazatelích vedla v porovnání se světem lépe. Česko za sebou nechala o parník – roste více než dvakrát rychleji, plně očkováno je tam výrazně více lidí. Ještě výmluvnější je srovnání s Německem. Hodně dlouho se nestalo, aby politici v Německu, tradičním synonymu organizačních schopností a ekonomického úspěchu, veřejně mluvili o tom, že by se jejich země měla od Italů učit – v organizaci očkování. Od státu, z něhož si nejen Češi dělávají legraci kvůli jistému chaosu, který tam panuje, by to čekal asi málokdo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.