Dramatik a matematik René Levínský
Foto: HN – Lukáš Bíba
Proč v Německu, kde René Levínský pracoval jako vědec, nemusel díky svému příjmení čekat u lékaře? A jak by teorie her mohla přispět k porážce Miloše Zemana ve volbách? "Zeman je skoro neporazitelný ve druhém kole, ale tím, že vypráví cokoliv, je dost slabý v prvním kole," říká matematik a dramatik.

Národní divadlo od listopadu 2016 uvádí jeho hru z vědeckého prostředí s názvem Dotkni se vesmíru a pokračuj s Davidem Matáskem v hlavní roli. René Levínský působil 16 let jako matematik a ekonom v Německu, mimo jiné v Ústavu Maxe Plancka v Jeně, loni přestoupil do pražského CERGE. Od konce 80. let psal divadelní hry pod originálními pseudonymy: Helmut Kuhl, Samuel Königgratz či Leo Egerstein.

V programu Nové scény se v jeho životopise uvádí, že se narodil Evě Oelsnitzové a Andreasi Bandovi v saské Olešnici nad Halštrovem jako Pravoslav Oelsnitz. Po smrti otce se odstěhovali do východočeské vsi Levínská Olešnice, kde mu matka změnila jeho "germánsky znějící příjmení" na Levínský a později křestní jméno Pravoslav na René, když byla zasažena četbou knižní série Jalna, rodinné ságy irských přistěhovalců do Kanady.

To zní jako mystifikace a asi je, ne?

To je taková hra.

Co je tedy z toho pravda a co je vymyšlené? Kde jste se narodil a jak se vlastně jmenujete?

Narodil jsem se v Hradci Králové a jmenuji se René Levínský.

Jak jste se jmenoval, když jste se narodil?

Stejně. Devadesát devět procent Levínských, tedy spíše Levinských, ve světě má příjmení odvozené od Léviho. A pak je ještě malá skupina nežidovských Levínských, a to jsme my, Levínští z východních Čech.

Levínští s dlouhým "í".

Jasně. Tak se mezi sebou poznáme. Výhoda je v tom, že ti s krátkým "i" nás naopak berou za svoje. Vlastně jsme taková tajná minorita v minoritě. Dalo by se říct spiklenci s dlouhým "í".

René Levínský (46)

Po 16 letech působení v Německu, kde přednášel na univerzitě ve Freiburgu a poté pracoval jako zástupce ředitele oddělení Ekonomie strategických vztahů v Ústavu Maxe Plancka v Jeně, se loni vrátil do Česka. Absolvent ČVUT (vystudoval teoretickou fyziku s diplomovou prací O nekomutativním diferenciálním počtu a kvantové grupě GL_J(2)) a postgraduálního studia v CERGE UK (disertace On the Power in Decision Making) se nyní stal zaměstnancem právě Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium. V roce 1988 založil divadelní soubor Nejhodnější medvídci a píše hry, které – kromě té poslední (Dotkni se vesmíru a pokračuj) – uváděl pod pseudonymy. Například Samuel Königgratz je podepsán pod Ještě žiju s plácačkou, věšákem a čepicí a Helmut Kuhl pod kusem Harila. Obě hry byly zfilmovány Pavlem Göblem.

A existuje nějaká Levínská Olešnice?

Samozřejmě, to je tam u nás ve východních Čechách.

Vy matete návštěvníky divadel už delší dobu také tím, že jednotlivé hry uvádíte pod různými pseudonymy: Samuel Königgratz, Leo Egerstein, Helmut Kuhl. Teprve pod svou poslední hrou jste podepsán jako René Levínský. Proč si tím, že neustále měníte pseudonymy, komplikujete cestu k popularitě?

Mně nejde o sebeprosazení… Pseudonym vymýšlím podle konkrétní hry, aby se k ní pěkně hodil. A u té pro Novou scénu jsem musel nahlásit jméno autora před tím, než byla hra napsaná. Takže mi nezbylo než nahlásit svoje vlastní jméno, tak alespoň tvrdím, že to vlastní jméno není vlastní. Zatímco normální autoři používají pseudonym, já jsem použil vlastní jméno a tvrdím, že je pseudonym. To je tak trošku pseudonym na druhou. Ale já si myslím, že lidi nechodí do divadla na autora, ale protože tam hraje nějaký herec. Takže je vlastně jedno, kdo to napíše. Režiséři v téhle zemi mě znají, a když chtějí napsat hru, vědí, jak mě najdou. Víc nepotřebuji. Není potřeba strkat sám sebe dopředu.

A vaše hra Dotkni se vesmíru a pokračuj vznikla tak, že za vámi přišli z Národního divadla, že by od vás něco chtěli?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.