Dají se zapékat, sušit i smažit, připravovat jako bramborák či řízky, kombinovat s masem, rybami, mořskými plody. Nebo z nich jdou udělat chipsy, salát či efektní carpaccio. Hlízy topinamburů jsou podobné bramborám, ale výborně se hodí k jídlu i syrové.
Křupavá, všestranná a téměř zapomenutá zelenina s jemnou chutí se sklízí na podzim, na jaře, ale pokud není zmrzlá půda, klidně i během zimy. Je totiž odolná proti mrazu. Takže když na pultě obchodu uvidíte v období od října zhruba do května bělavé, žluté či načervenalé bachraté cosi, co připomíná brambory, zázvor, batáty…, jděte do toho. Topinambur je výtečný a má i spoustu dalších benefitů.
Dík a sláva indiánům
Za zvláštním názvem stojí jméno indiánského kmene Topinambus, podle něhož rostlinu pojmenovali francouzští námořníci. Podobně jako severoameričtí indiáni ji začali využívat jako zeleninu i krmnou plodinu a topinambur prožíval období velké popularity a slávy, ovšem jen do chvíle, než jej v polovině 18. století převálcovaly brambory.
Tato slunečnice s jedlými hlízami, v Itálii pod názvem girasole a přezdívaná také slunečnicový artyčok, se stáhla do zahrad a na regionální políčka. Nejvíc si ji ale oblíbili ve Francii, ostatně odtud se rychle šířila po Evropě. V sezoně se kdysi topinambur objevoval na stolech pravidelně.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.