Americká Iowa patří mezi klíčové státy, jejichž přízeň může v zemi rozhodnout o výsledku prezidentských voleb. Není proto divu, že se tam před časem nechala během státního veletrhu vyfotit celá řada politiků - a valná většina z nich přitom v ruce třímala některou z místních pochoutek. Ty mohou být slané, sladké, masové anebo i vegetariánské, ale jedno mají společné: všechny se servírují na špejli. Co je tohle za americkou obsesi? ptá se zpravodajský server BBC News.

Americké prezidentské volby se budou konat v roce 2016 a předvolební kampaň nabírá na tempu. Iowa je přitom nejen jedním z amerických států, kde se rozhoduje o výsledku voleb, ale také jedním z největších producentů vepřového. Proč tedy nějakou tou klobáskou či kotletkou neukázat, že i politik je jedním z "obyčejných lidí"? Co je na tom ale poněkud překvapivé, je fakt, že většina toho, na čem si politici pochutnávali, se servíruje na špejli.

Letmý pohled na stánky s občerstvením, kterých bylo na Iowském státním veletrhu více než sedm desítek, naznačuje, že některá jídla jsou pro servírování na klacíku jako stvořená. Jsou tu klobásy na špejli. Kuře na špejli. A kukuřičný klas na špejli. Sýr na špejli, ovoce na špejli a pochopitelně také pěnové bonbóny marshmallow.

Jiné možnosti jsou ale poněkud překvapivější. Můžete si koupit natvrdo vařená vejce s medem na špejli. Smažené zákusky brownies, jablečný koláč i čokoládou polité sušenky na špejli. A taky smažené burákové máslo na špejli a želé na špejli a na plátky nakrájenou smaženou bramboru na špejli. A pro ty, kteří mají starost o svou hladinu cholesterolu, je tu i salát - jak jinak než na špejli.

Podle historičky v oboru gastronomie Megan Eliasové jde o velmi typicky americký způsob konzumace jídla na státních a místních veletrzích či festivalech. "Jde o kulturu, která tady je už od 40. let 19. století," řekla.

"S jídlem na špejli se dá snadno chodit sem a tam a také se dobře hodí na další věc, kterou tak rádi děláme, a to je soutěžení v jídle. Ostatně veletrhy a festivaly vznikly proto, aby předváděly hojnost a úspěchy - nejúžasnější koláče, nejlepší dorty, největší krávu - a taky nejšílenější smažené jídlo na špejli," řekla Eliasová.

Nejklasičtějším americkým jídlem na špejli je "corn dog", říká profesor historie jídla a pití Rod Phillips z Carletonské univerzity. "Jde vlastně o náplň do klobás, která se obalí kolem špejle, namočí v těstíčku a usmaží v oleji. V roce 1927 byl podán patent na tento druh přípravy pokrmů a o dva roky později byl schválen," dodává Phillips.

Patent uvádí jako metodologii přípravy "kombinaci namočení, vaření a úchopového prostředku" a dodává, že je využitelná na takové potraviny, jako jsou klobásy, vařená šunka, vařená vejce, sýr, půlené broskve, ananasy, banány a podobně.

Podle historika kulinářství Andrewa Smithe tento druh jídla zaznamenal značný rozmach během posledních 20 let. Jednou z amerických specialit se podle něj staly smažené "twinkie", což je dozlatova upečený piškot s krémovou náplní. "Ale objevily se i takové věci jako smažené tyčinky Snickers či Milky Way, smažená pizza či mražené koktejly - to vše samozřejmě na špejli.

"Různé státy připravují různé pokrmy," říká Smith. "Jedna z nejpodivnějších věcí, jaké jsem kdy měl, byla játrová kaše na špejli v Severní Karolíně." Smith je přesvědčen, že na špejli se dá připravit prakticky cokoliv, pokud má člověk to správné vybavení - například na zmražení jídla, které by se jinak při smažení okamžitě rozpustilo. Díky tomu se na Iowském státním veletrhu mohlo podávat třeba i smažené máslo na špejli.