Je tohle skutečně thajská kuchyně? Robot to pozná.
Foto: anachak.co.uk
Thajská vláda chce napravit reputaci tradičních národních kuchyní. Do světa posílá ochutnávací roboty, které budou poctivost pokrmů kontrolovat. Vývoj robotu stál 3 miliony bahtů, což je asi 2,1 milionu korun.

Nad poctivostí thajských restaurací budou nově dohlížet kybernetičtí kontroloři. Vláda už tento týden hodlá v Bangkoku představit ochutnávací roboty, které budou na základě chemických rozborů hodnotit, zda si pokrm opravdu zaslouží přídomek "thajský". A pokud ano, vydá mu osvědčení. 

Roboty chce země distribuovat na své ambasády v zemích, kde jsou thajské restaurace populární, napsal deník New York Times

Že je s používáním pojmu thajská kuchyně potřeba něco udělat, rozhodla již bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová, která prý při cestách po světě nejednou narazila na jídla pochybné chuti, což podle ní dobrému jménu země nijak nesvědčilo.

Bez ohledu na to, že její vládu letos svrhl armádní puč, gastronomická otázka zůstala v popředí zájmu. Světu se proto představí kulinářští arbitři informačního věku: krabicovité přístroje vybavené mikročipy a detektory chemických látek, které jsou schopny určit, zda si vaše pad thai opravdu zaslouží své jméno. 

Stačí jen dát robotu jídlo a dostanete hodnocení. 

Přístroj v prodeji za 18 tisíc dolarů

Na vývoj přístroje dohlížel státním rozpočtem financovaný Výbor pro thajské delikatesy, podle nějž jde o "inteligentní robot, který měří vůně a chutě v pokrmových ingrediencích pomocí senzorů, aby zhodnotil chuť jako gastronomický kritik".

Některé specificky thajské ingredience nejsou za hranicemi k dostání a jejich nahrazování prý může vést k nedostatečné chuťové kvalitě. Ta může být podle jednoho ze spoluautorů myšlenky gastronomických robotů Supačaje Lorlovhakana způsobena i tím, že řadu restaurací nevlastní Thajci.

"Patří Vietnamcům či Barmáncům, nebo dokonce Italům či Francouzům," uvedl.

Vývoj robota přišel na 3 miliony bahtů (2,1 milionu korun), které se však prý bohatě vyplatí. Thajský obchodník Nakah Thawichawatt ho chce ambasádám i restauracím prodávat za 18 tisíc dolarů.