víno, ilustrační foto
Foto: Thinkstock.com
Mikulovská vinařská podoblast už zná své letošní šampiony. Své kvality musí ještě Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr Miroslava Volaříka a Cabernet Sauvignon 2012 výběr z hroznů firmy Vinné sklepy Valtice potvrdit v dalších kolech národní soutěže.

Šampionem Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti se stal Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr Miroslava Volaříka. Vítězný vzorek současně vyhrál kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Celkem porota hodnotila 485 vzorků vín.

V kategorii červených suchých a polosuchých vín zvítězil Cabernet Sauvignon 2012 výběr z hroznů firmy Vinné sklepy Valtice.

"Jsem rád, že se nám po roce podařilo vrátit na mikulovský vinařský trůn," uvedl Filip Mlýnek z Vinařství Volařík. Před dvěma lety i letos firma uspěla s ryzlinkem. "Tyto úspěchy potvrzují, že cesta výběru odrůd, které historicky pod Pálavu patří, je správná," uvedl Mlýnek.

Porota udělila vedle titulů šampiona a vítězů kategorií také 81 zlatých, 74 stříbrných a pět bronzových medailí a 384 nominací do Salonu vín ČR.

Na Slovácku uspělo Svatovavřinecké

Šampionem slovácké vinařské podoblasti se stalo Svatovavřinecké 2011 pozdní sběr firmy Vinum Moravicum z Bzence. Celkem bylo přihlášeno 365 vzorků a stejné víno se stalo i vítězem kategorie červených suchých a polosuchých vín.

"Úspěch je o to cennější, že titulem šampion bylo oceněno červené víno, které se prosadilo nejen nad špičkovými bílými víny z Moravy, ale i v konkurenci červených vín z dnes preferovaných odrůd jako je Cabernet Sauvignon, Merlot či Cabernet Moravia," uvedla Jitka Bezchlebová z bzenecké firmy Vinum Moravicum.

Salon vín zná letošní oceněnou stovku lahví. Podívejte se na pět nejlepších roku 2014 - čtěte ZDE

Šampionem mezi českými víny je Ryzlink rýnský 2011 z Bzence. Voní po meruňkách - čtěte ZDE

Z celkem 365 vín udělila porota 41 zlatých, 64 stříbrných a sedm bronzových medailí. Do celostátního kola národní soutěže vín postoupilo ze slovácké vinařské podoblasti 257 vín.

Postupující vína z Mikulovské vinařské podoblasti se v dalším kole sejdou s nejlepšími víny z Velkopavlovické, Slovácké a Znojemské vinařské podoblasti a Vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního šampiona, vítěze kategorií, medaile a také o umístění v Salonu vín České republiky.