Výroba vína rodinou Volaříkových má v Dolních Dunajovicích na jižní Moravě tradici od konce druhé světové války, kdy se Leopold Volařík naučil pěstovat vinnou révu od místních německých starousedlíků. Ti podobně jako ostatní obyvatelé obce byli z Československa vyhnáni.

Téměř sedmdesát let poté získal Miroslav Volařík už podruhé titul Vinař roku. Šest jeho vín z celkem 562 dodaných vzorků ohodnotila letos mezinárodní porota degustátorů soutěže za nejlepší. 

"Úspěch vinařství se nezakládá jen na mně, je to týmová práce a ta hlavní spočívá na vinohradech a famózním umění technologa. Já se jen starám o to, aby se vína dostala na správné místo," poznamenal Volařík krátce po čtvrtečním vyhlášení výsledků na pražském Žofíně. 

Ocenění Vinař roku letos připojuje k umístění Sektu Volařík 2010 a Pálavy 2012 do Salonu vín ČR. Ten každoročně vybírá 100 nejlepších vín pro daný rok.

Stříbrnou příčku v národní soutěži přiřkla porota středně velkému Vinařství Mikrosvín Mikulov, které se chlubí zejména svým Ryzlinkem vlašským. Třetí místo patří Vinným sklepům Valtice, které náleží mezi nejvýznamnější a nejstarší vinařství v České republice. Výroba vína se tu datuje už od 15. století a je největším pěstitelem vinné révy u nás.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se