Velký podlouhlý bar, pěkný nábytek a především vynikající kuchyně: Lazare je krásná restaurace, do které se vstupuje z haly rušného nádraží. Otevřeno má od 9. září v přízemí pařížského nádraží Saint-Lazare. Za gastronomický zážitek na místě, jímž projde tolik lidí, vděčí Pařížané šéfkuchaři Eriku Frechonovi, vyznamenanému třemi michelinskými hvězdičkami, píše francouzský deník Le Monde.
Celá řada významných šéfkuchařů dnes ve Francii oživuje prostory, kde byl zákazník dříve považován spíše za dojnou krávu než za náročného spotřebitele. Pařížské nádraží nabídlo vysoce kvalitní kuchyni jako první, ale v gastronomickou destinaci se mění i další kulturní památky. Yannick Alléno bude vařit od listopadu v paláci Brongniart na náměstí Burzy. V dubnu otevřený restaurant Monsieur Bleu vdechl nový život Tokijskému paláci u Seiny.
V Marseille letos v létě otevřeli architektonicky zajímavou budovu Muzea evropských a středomořských civilizací. Místní restauraci svěřili tříhvězdičkovému šéfkuchaři Géraldu Passédatovi. A budoucí muzeum Pierra Soulagese v Rodezu si zajistilo služby šéfkuchařů Sébastiena a Michela Brasových, rovněž vyznamenaných třemi michelinskými hvězdičkami. Až se vnucuje otázka, zda restaurace v těchto kulturních objektech nebudou vyhledávanější než vlastní expozice.
Eric Frechon může počítat se zhruba 450 000 cestujícími, kteří nádražím Saint-Lazare denně projdou. Jeden vchod vede do jeho restaurace z ulice, druhý zevnitř nádraží. Hned naproti pohyblivým schodům, jimiž se cestující dostávají k vlakům. Restaurant tak funguje jako svého druhu spojnice mezi městem a terminálem.
"Šéfkuchař poctěný michelinskými hvězdičkami na nádraží, to není žádná běžná věc. Je to výzva, kterou jsem přijal," říká Frechon. Na jídelníčku má klasická jídla, jako jsou steaky (u Lazara se nepodávají žádné hamburgery), masové knedlíčky, uzeniny či domácí pečivo. "Chtěl jsem vařit dobré věci s využitím sezonních potravin, které by nebyly příliš drahé," vysvětluje šéfkuchař. Jeho sen: nabízet nejlepší jambon-beurre (sendvič s máslem a šunkou, nejrozšířenější jídlo ve Francii) v Paříži. Je to odvážný cíl na místech, kde je stále ještě živá vzpomínka na takzvaný sendvič SNFC (francouzských státních drah).
Když šéfkuchař vaří na nádraží nebo v muzeu. Podívejte se
"Chtěli jsme v těchto místech zřídit kvalitní restauraci," vysvětluje Rachel Picardová, generální ředitelka sekce SNCF, která má nádraží na starosti. "Měli jsme štěstí, že se do tohoto dobrodružství chtěl pustit zrovna Eric Frechon. V posledních deseti letech dochází na nádražích k velkým změnám. Jsou renovována, aby se stala reálným místem života ve městě, a restaurace jsou v nich klíčovým prvkem. Pro image nádraží to má obrovský význam," dodává.
Pár desítek metrů od Saint-Lazare se chystá otevřít restaurant v bývalém paláci Burzy z roku 1825 šéfkuchař Yannick Alléno. "V těchto budovách je tolik energie! Pro kuchaře to je možnost, jak Pařížanům zpřístupnit tyto historické lokality s menu za 28 eur," (asi 700 Kč) říká.
Tyto gastronomické výzvy restauratéry nijak neodrazují - spíše naopak. "Nechceme dávat předního šéfkuchaře na každé nádraží, ale Lazare již inspiroval další zvučná jména," říká Rachel Picardová. A Yannick Alléno už teď sní o tom, že si otevře pobočku v srdci Montmartru, tedy opět na místech poznamenaných historií. A proč ne v některé z lokalit, které jsou dnes přístupné pouze o Dnech evropského dědictví?
Když šéfkuchař vaří na nádraží nebo v muzeu. Podívejte se
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist