Burger s provensálskou majonézou, farmářská šunka s celerovou omáčkou či lodička ze smažených nudlí po asijském způsobu: Moskva se pobláznila do gastronomického street foodu. Daří se mu hlavně v moskevských parcích a má už dokonce i svůj festival, píše agentura AFP.

Street food, tedy pouliční kuchyně, je móda původem ze Spojených států. Plně se ujala ale i v Paříži, kde se hamburgerům a různým salátům dostalo solidní gastronomické úrovně. Letos v létě vyrostla spousta kiosků i v moskevských parcích a umožnila tak úředníkům, mládeži či rodičům s kočárkem obědvat venku, na vzduchu a v zeleni.

Je to tak slibná tendence, že organizátoři hlavního ruského gastronomického festivalu Prazdnik jedy (Svátek jídla) věnovali třetí ročník právě pouliční kuchyni ve slavném Gorkého parku v Moskvě. "Účastnili se jej známí šéfkuchaři i začátečníci. Pouliční kuchyně zažívá rozmach," prohlašuje Alexej Zimin, restauratér a šéfredaktor časopisu Afiša Jeda, který akci pořádal.

"Gastronomické návyky se mění velmi rychle a k lepšímu," konstatuje Brit Daniel Phippard z restaurace Jernik. Na festivalu předložil návštěvníkům chutná "skotská vejce" s paštikou ze zajíce s lanýži, která servíroval v kornoutech z listů časopisu. 

Po desetiletích nedostatku a izolace se Moskvané před 20 lety útokem vrhali na MacDonald a jemu podobné fastfoody. Dnes Moskva obdivuje styl "měšťáckého bohéma". Tak jako v jiných metropolích i tady lidé hledají jídlo, které je dobré, originální a zároveň ne příliš drahé.

 

To pochopil šéf gastronomického bistra Delicatessen Ivan Šiškin, který si v parku Ermitáže otevřel maličký obchod. Podává zde nápadité sendviče, každý den s jinou polévkou. Jednou týdně rovněž vaří v dodávce kůzlečí s pyré z rohlíčkových brambor, které podával i na festivalu.

Francouzský šéfkuchař Régis Triquel připravil slaný zákusek z lístkového těsta s telecí paštikou, hruškami a koňakem, aby tím vzdal čest tradičním ruským pirožkům. Aby anglosaská móda street foodu mohla fungovat v Rusku, musí se podle něj přizpůsobit místním tradicím. 

V Moskvě už žije čtyři roky a na jeho příkladu se dá dobře ukazat vývoj gastronomie v Rusku. Před čtyřmi lety jej pozval ruský magnát Alexander Mamut do svého pivovaru Most. Tady se stejně jako mnozí další francouzští šéfkuchaři usazení v Moskvě pustil do "vysoké gastronomie". Před rokem se ale rozhodl pozměnit jídelníček a podává domácí kuchyni. "Rusko má svůj vlastní street food. Pirožky a čebureky se i za sovětských časů prodávaly na ulici," zdůrazňuje Régis Triquel.

 

"Rusové rádi dobře jedí a mají rádi velké porce," zdůrazňuje ruský šéfkuchař Vladimir Muchin, který se rovněž pouští do street foodu. "Dnes je to pro kuchaře čest vařit pro lidi na ulici a ukazovat, co všechno za těchto podmínek dokáže," dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist