Burger s provensálskou majonézou, farmářská šunka s celerovou omáčkou či lodička ze smažených nudlí po asijském způsobu: Moskva se pobláznila do gastronomického street foodu. Daří se mu hlavně v moskevských parcích a má už dokonce i svůj festival, píše agentura AFP.

Street food, tedy pouliční kuchyně, je móda původem ze Spojených států. Plně se ujala ale i v Paříži, kde se hamburgerům a různým salátům dostalo solidní gastronomické úrovně. Letos v létě vyrostla spousta kiosků i v moskevských parcích a umožnila tak úředníkům, mládeži či rodičům s kočárkem obědvat venku, na vzduchu a v zeleni.

Je to tak slibná tendence, že organizátoři hlavního ruského gastronomického festivalu Prazdnik jedy (Svátek jídla) věnovali třetí ročník právě pouliční kuchyni ve slavném Gorkého parku v Moskvě. "Účastnili se jej známí šéfkuchaři i začátečníci. Pouliční kuchyně zažívá rozmach," prohlašuje Alexej Zimin, restauratér a šéfredaktor časopisu Afiša Jeda, který akci pořádal.

"Gastronomické návyky se mění velmi rychle a k lepšímu," konstatuje Brit Daniel Phippard z restaurace Jernik. Na festivalu předložil návštěvníkům chutná "skotská vejce" s paštikou ze zajíce s lanýži, která servíroval v kornoutech z listů časopisu. 

Po desetiletích nedostatku a izolace se Moskvané před 20 lety útokem vrhali na MacDonald a jemu podobné fastfoody. Dnes Moskva obdivuje styl "měšťáckého bohéma". Tak jako v jiných metropolích i tady lidé hledají jídlo, které je dobré, originální a zároveň ne příliš drahé.

 

To pochopil šéf gastronomického bistra Delicatessen Ivan Šiškin, který si v parku Ermitáže otevřel maličký obchod. Podává zde nápadité sendviče, každý den s jinou polévkou. Jednou týdně rovněž vaří v dodávce kůzlečí s pyré z rohlíčkových brambor, které podával i na festivalu.

Francouzský šéfkuchař Régis Triquel připravil slaný zákusek z lístkového těsta s telecí paštikou, hruškami a koňakem, aby tím vzdal čest tradičním ruským pirožkům. Aby anglosaská móda street foodu mohla fungovat v Rusku, musí se podle něj přizpůsobit místním tradicím. 

V Moskvě už žije čtyři roky a na jeho příkladu se dá dobře ukazat vývoj gastronomie v Rusku. Před čtyřmi lety jej pozval ruský magnát Alexander Mamut do svého pivovaru Most. Tady se stejně jako mnozí další francouzští šéfkuchaři usazení v Moskvě pustil do "vysoké gastronomie". Před rokem se ale rozhodl pozměnit jídelníček a podává domácí kuchyni. "Rusko má svůj vlastní street food. Pirožky a čebureky se i za sovětských časů prodávaly na ulici," zdůrazňuje Régis Triquel.

 

"Rusové rádi dobře jedí a mají rádi velké porce," zdůrazňuje ruský šéfkuchař Vladimir Muchin, který se rovněž pouští do street foodu. "Dnes je to pro kuchaře čest vařit pro lidi na ulici a ukazovat, co všechno za těchto podmínek dokáže," dodává.