Dobový kuchyňský nábytek, ale i nádobí, kuchařské knihy či formičky na pečení, se kterými v kuchyni pracovaly naše babičky za Masaryka, protektorátu i za Gottwalda. Unikátní pohled do zákulisí domácností z 20. až 50. let nabízí výstava Prababička v kuchyni, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko.

"Exponáty pocházejí z převážné části z našich sbírek, na výstavě jsou však zastoupeny i věci zapůjčené z ostatních muzeí. Výstava již byla představena i v jiných městech, například ve Valašském Meziříčí, a setkala se s velkým ohlasem," říká mluvčí muzea Simona Hlaváčová.

Výstava ukazuje dobu, kdy se kuchyně začaly rychle měnit, je tu vidět první počátky dnes běžného kuchyňského vybavení. "Po staletí užívané krby, kotle či kachlová kamna byly postupně nahrazovány bílými železnými sporáky s troubami, kuchyňskými stoly, bílými kredencemi. Bílá začala být v kurzu. Dodávala kuchyním pocit čistoty, úhlednosti a prostornosti," vysvětluje koncept výstavy její kurátor Rudolf Danajovič.  

Na výstavě je možné sledovat proměnu, díky níž tehdejším kuchařkám začaly šetřit práci například strojky poháněné elektřinou.

 

O příštím víkendu bude možné na vsetínském zámku spojit exkurzi do kuchyňské minulosti s oslavou adventu. Na 16. prosince se tu chystá Zámecké adventní kouzlení, během něhož bude možné si na zdejším zámku vyrobit adventní věnec nebo se potěšit ukázkou tradičních řemesel a jejich vánočních produktů.