Je káva připravená na "turka" škodlivější než káva připravená jiným způsobem, například jako espresso? Pro žaludek možná, z hlediska látek obsažených v nápoji to tak ale není. Je v ní zhruba stejné množství látek, které jsou pro organismus pozitivní i negativní jako například v espressu. Vyplývá to ze studie provedené Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze pro Institut kávy.

Studie porovnávala, kolik kofeinu, antioxidantů, ale i rakovinotvorného furanu či akrylamidu se v kávě připravené různými způsoby nachází. Experti zkoumali čtyři druhy: mletou praženou kávu pro přípravu "turecké" kávy, kávu v kapslích, rozpustnou kávu a mletou kávu na přípravu espressa.

"Nakonec jsme dospěli závěru, že (způsob přípravy) žádným způsobem neovlivňuje obsah kofeinu, ani škodlivin," říká Jana Hajšlová z VŠCHT. Jedinou výjimkou je podle ní instantní káva, kde je díky způsobu výroby méně furanu. Látek s negativním účinkem na lidské tělo ani v jednom případě nebylo tolik, aby se káva dala označit za vysloveně zdraví škodlivou.

V Robustě je více kofeinu

Kolik kofeinu bude v hotovém nápoji podle studie ovlivňuje především použitá odrůda kávy, nikoliv způsob jejího vaření. Typ Robusta má obecně vyšší obsah kofeinu než odrůda Arabica. Z hlediska psychostimulačního účinku je tedy jedno, zda si člověk dá espresso, rozpustnou nebo zalévanou kávu.

Studie se zaměřila i na obsah takzvaných antioxidantů, tedy látek, které brání vzniku rakoviny, ischemické choroby srdeční, infarktu či mozkové mrtvice. "Při konzumaci čtyř až šesti šálků kávy do sebe dostanete více antioxidantů, než kdybyste snědli půl kilogramu ovoce nebo zeleniny," řekl Pavel Kohout z Fakultní Thomayerovy nemocnice, který působí jako odborný garant Institutu kávy.

Posoudit, jak kvalitní káva je, můžete nejlépe podle aromatu, na němž se podílí více než 800 látek. "Vyrobit aroma kávy synteticky je nemožné," upozorňuje Jana Hajšlová. Aroma a chuť ovlivňuje především způsob pražení kávy.