Česko má teď k evropskému mainstreamu výrazně blíž než dřív. Jednak proto, že se změnily nálady v Evropě. Ale je za tím i úspěšná česká snaha prosazovat vlastní priority. „Tento rok bude hrozně zajímavý a ukáže nám odpověď na otázku, jaký vliv Česko v Evropě ve skutečnosti má,“ říká v rozhovoru s HN Vít Dostál (38), výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky a jeden z nejznámějších českých expertů na evropskou a zahraniční politiku.

V Česku si teď často říkáme, jak po změně vlády, ruské agresi na Ukrajině a úspěšném českém předsednictví EU narostl náš vliv v unii. Opravdu jsme vlivnější a respektovanější?

Jak by se to mělo měřit?

To nevím, ale politici to tak prostě dokola říkají.

Když vycházím z rozhovorů nejen s politiky, ale i s diplomaty, tak ti říkají, že když promluví před zástupci ostatních zemí EU, tak jsou víc slyšet, než jak to bylo třeba před předsednictvím. Určitě záleží na tom, o jakou konkrétní agendu jde. Ale myslím si, že tenhle rok bude hrozně zajímavý a vlastně nám odpověď na vaši otázku ukáže. Jsme v dobré startovní pozici. Premiéři a prezidenti států EU, tedy Evropská rada, někdy koncem prvního pololetí schválí Strategickou agendu, což je vlastně seznam priorit pro unii pro následující roky. Měla by se jimi řídit nová Evropská komise, která nastoupí po červnových volbách do Evropského parlamentu. Zatím je k dispozici předběžný návrh a ten je pro nás vlastně skvělý.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem mohou zatím Češi z hlediska proměny EU slavit úspěch.
  • Co rozhodne o tom, jak úspěšně Česko z hlediska vlivu v EU dopadne.
  • Zajímá někoho v Česku názor expertů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.