Ptáče (Velká Británie, 2024)
FILM, režie Andrea Arnoldová, distribuce Aerofilms, v českých kinech od 17. 4.
Dvanáctiletá Bailey žije se svým nezodpovědným otcem Bugem a rebelujícím bratrem Hunterem v malém městě. Setkání s tajemným cizincem však tenhle – ještě celkem srozumitelný – svět obrátí vzhůru nohama a dívka zatouží utéct. Popis dějové linky nového filmu Andrey Arnoldové je až lapidární, přesto s magickým příběhem o dospívání zase bodovala u festivalového publika v Cannes a teď sklízí úspěchy po celém světě. Možná je to i proto, že se s ním vrací sama domů. Film natáčela jen pár mil od Dartfordu ve východoanglickém Kentu, kde se narodila.
Bach – Janovy pašije
HUDBA + DIVADLO, kostel sv. Šimona a Judy v Praze, 17. až 19. 4.
„Když postava Ježíše zrovna promlouvá, respektive zpívá, je sice vidět i sólista, ale svícením zdůrazňujeme loutku. Smyslem je dostat do představení drama i poselství velikonočního příběhu,“ říká režisér Matěj Forman. Už potřetí se v kostele sv. Šimona a Judy potkává s Markem Štrynclem a jeho ansámblem Musica Florea. Proslulý komorní orchestr nastudoval Janovy pašije J. S. Bacha na starých nástrojích, nebude tedy chybět viola da gamba, theorba nebo cembalo. Scénické představení zazní v českém překladu, a to na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu.

Pavel Reisenauer
VÝSTAVA, Museum Kampa, Praha, do 1. 6.
Více než 1480 titulních stránek vytvořil v letech 1991 až 2024 Pavel Reisenauer pro časopis Respekt, desítky dalších pro Orientaci LN. V těch kresbách je 30 let českých moderních dějin. Známý výtvarník po svém typickém způsobu však nekomentoval jen aktuální zprávy, ale obrazně vyjadřoval třeba i svůj vztah k místům, kde žil. Jeho volná tvorba je expresivní a silná, což dokazuje výstava v Museu Kampa. Věděli jste, že Pavel Reisenauer nakreslil i satirický protektorátní týdeník, jenž se měl v kinech promítat před Hřebejkovým filmem Musíme si pomáhat?

Slasti a neřesti
VÝSTAVA, Národopisné muzeum, Praha, od 2. 4.
Radostné, až požitkářské způsoby, jež pěstovali venkované v 19. a na počátku 20. století v našich zeměpisných šířkách, zachycuje výstava, kterou připravilo Národopisné muzeum na začátek nové sezony. Lidová zábava je v kontrastu s tehdejší oficiální společenskou prudérností nespoutaná, barvitá. To dokumentují nejen lidové písně, popěvky či tradované příběhy, ale také nejrůznější předměty – od malovaného nábytku přes matrice pro výrobu hracích karet až po historické fotografie. Jak jinak, v rámci všeobecné zábavy ale dříve nebo později dojde i na alkoholismus, závislosti všeho druhu, násilí. Lidé se tedy zrovna moc nezměnili.

Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist