Ženy žijí v průměru asi o pět let déle než muži a navzdory pokročilému věku se mnohé z nich těší lepšímu zdraví. Platí to i o mozku. Mužům ubývají duševní schopnosti rychlejším tempem. Výjimkou je Alzheimerova choroba, jež postihuje ženy dvakrát častěji než muže. I s diagnózou tohoto neurodegenerativního onemocnění však žijí ženy déle než muži. Tým vedený Denou Dubalovou z University of California v San Francisku zkoumal výkony mozku u stárnoucích myší a odhalil jedno z tajemství vyšší odolnosti nervového systému žen. Výsledky tohoto výzkumu vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Science Advances.

Dubalová a její spolupracovníci se soustředili na takzvané pohlavní chromozomy, které rozhodují o tom, zda se člověk narodí jako žena, nebo muž. Ženy dědí od otce i matky po jednom chromozomu X a rodí se s konstelací pohlavních chromozomů XX. Muži získávají od matky pohlavní chromozom X, od otce dostávají chromozom Y, a nesou tedy dvojici pohlavních chromozomů XY. Při vývoji mužského pohlaví hraje významnou roli gen SRY uložený na chromozomu Y.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Na co se vědci zaměřili?
  • Jaké závěry z výzkumu mohou ovlivnit léčbu demence?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.