Osobitost, kvalita, kouzlo okamžiku a neotřelost nápadu. To je společné fotografiím, jež jsou vystaveny do 31. ledna v budově Akademie věd ČR na pražské Národní třídě. Vítězné snímky ze soutěže Věda fotogenická potvrzují, že „věda je nejen cestou k poznání a šíření znalostí, ale umí být také velmi krásná. Mnohé z fotografií jsou nádhernou ukázkou jejího prolínání s uměním“.
Slova Markéty Pravdové, členky odborné poroty, jež každý rok vybírá nejlepší ze snímků, které během roku pořídili výzkumníci na nejrůznějších pracovištích AV ČR, jsou přesná. Nebýt faktických popisků pod snímky, lehce by se dalo ve výstavním prostoru zabloudit – hranice mezi bádáním a tvorbou se postupně ztrácí. Jsme ještě vůbec ve vědě?
Soutěžní porota například ocenila snímek Orsolyi Molnárové z Fyzikálního ústavu AV ČR. Zachytila mikrostrukturu deformovaného hliníkového vzorku, přičemž snímek nazvala Hliníkový Monet. Není divu. Clona pastelových odstínů jako kdyby byla „vystřižena“ ze zahrady v Givenchy, kterou slavný impresionista kdysi vytvořil a osázel množstvím květin, posléze tu překypující scenérii mnohokrát zvěčnil štětcem.
Kdo se stresuje či nehýbe, poškozuje zdraví svých potomků na generace dopředu, říká biolog Petr
Naopak snímek Aleny Braunerové, která pracuje v Ústavu makromolekulární chemie, zase fascinuje svou přímočarou krásou. Rudá koule se proměňuje, opalizuje, zneklidňuje. Zrodila se z vody, ze skla nebo z kosmu? „Na obrázku je vidět silný film polymerem modifikovaného protinádorového léčiva doxorubicinu (1,6 g) na dně kulovité baňky, těsně před izolací vysrážením do směsi osvědčených rozpouštědel,“ píše autorka v popisku pod fotografií, které porota přiřkla první místo v hlavní kategorii soutěže a zároveň ji ocenila i Akademická rada AV ČR. Mimochodem, Zátiší s doxorubicinem není prvním úspěchem Aleny Braunerové. Soutěže se účastní už od jejího vzniku v roce 2014, často v ní i bodovala. Její další snímek Fotogram čtyř lékovek zvítězil letos také v kategorii Analogová fotografie.
„Přímo v mém oboru není fotografická dokumentace k řešení problémů či analýze většinou nutná na rozdíl od jiných – například v mikroskopii. Nicméně obecně se fotografování jako výtvarnému směru věnuji, dá se říci, od dětství, je to záliba,“ vysvětlila pro HN vědkyně, která se zabývá například studiem polymerních nosičů pro protirakovinná léčiva nebo přípravou nových lékových forem.
Letošní soutěže Věda fotogenická se zúčastnilo 94 pracovníků z 30 pracovišť Akademie věd ČR, kteří do ní přihlásili 271 fotografií. Celkově už soutěžní databanka čítá několik tisíc snímků.
Věda fotogenická
FOTOGRAFIE, Galerie Věda a umění, AV ČR, Praha – Národní třída, do 31. ledna
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist