Kdo při nedávném mistrovství světa v hokeji navštívil prostory vyčleněné pro fanoušky, nemohl si nevšimnout, jak blízko od obytných domů se bouřlivé fandění – doplněné před zápasy či mezi nimi hlasitou hudební produkcí – odehrávalo. Rozpis utkání přitom počítal s koncem zápasů dlouho po 22. hodině, takže i s případným prodloužením a odchodem rozparáděných příznivců národních týmů se značný hluk okolím linul i před půlnocí. Jeho intenzitu naznačí už jen fakt, že pražská fanzóna byla určena pro sedm tisíc diváků.

Případ Libně, kde stojí největší česká multifunkční hala O2 arena, je poučný.  Jak se vlastně mohl tak intenzivní generátor hluku dostat pod okna tamních obyvatel? Vždyť když Sazka na počátku tisíciletí svůj projekt (na němž následně zkrachovala, ale to už je jiný příběh) prosazovala, byla lokalita trumfem. Stavělo se totiž na velkých pozemcích po firmě ČKD Lokomotivka. Velký, přímo ukázkový brownfield. Řešil se tehdy například odvoz kontaminované zeminy, ekologické organizace brojily, že projekt zatíží tuto část Prahy kvůli dopravě, nikomu ale nepřišlo na mysl bojovat proti stavbě kvůli hluku. Vždyť je hala uzavřená, takže žádný problém.

Jenže lokalita se zastavovala a „zanedbaných ploch“, na nichž mohla základna pro tisíce fanoušků stát a nebylo by to v rozporu s územním plánem, ubývalo a ubývalo. Na jedné z nich postavila PPF oceňovaný hotel Stages, ovšem musela si přes odpor místních prosadit změnu územního plánu. Což bývá jindy velmi těžko řešitelný problém.

Okolí O2 areny dostalo moderní tvář. Ovšem kam s natěšenými příznivci hokeje? Nejjednodušší a zdánlivě logické bylo shromáždit je kousek od haly. Co na tom, že v okolí dávno stojí obytné domy. Jejich obyvatelé tak po víc než dva týdny dostávali těžko snesitelný příděl decibelů. Intenzita hluku přes den vlastně nikoho nezajímala. A i po 22. hodině byla policie při řešení stížností laxní. Komu vadí randál, není Čech!

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist