Pětice lidí prochází parkem pod pražskou Žižkovskou věží a zaníceně diskutuje. „Před hlukem není kam utéct. V létě musíte otvírat okna a pak je zvuk stejně silný jako hlasité rádio. Takže se nemůžete dívat na televizi ani číst, naše roční dítě neusne,“ vypráví čtyřicátník Marek Hojsík, který má z bytu výhled přímo do Mahlerových sadů, rozprostírajících se na úpatí nejvyšší stavby v hlavním městě. Muž, jenž pracuje jako manažer výzkumu na univerzitě, mluví o hudebních a dalších zábavních akcích, jež se konají v areálu uprostřed parku vzdáleného jen pár desítek metrů od vinohradských domů, v nichž žijí stovky lidí. Dříve poněkud bezprizorní prostor byl před několika lety přebudován na venkovní amfiteátr se zastřešeným hledištěm pro 600 diváků, velkou zahradní restaurací a „VIP sektorem“ pro firemní a soukromé akce.  

„Hlasitá hudba je skutečně otravná, ale i moderátorům soukromých akcí člověk rozumí každé slovo. Nechápu, proč neztlumí aparatury,“ popisuje biochemička a docentka pražské lékařské fakulty Drahomíra Springer své zážitky, kterým je podle svých slov v těchto měsících vystavena i několikrát do týdne. Za nejhorší považuje večerní koncerty a muzikály, kterých se má v tomto létě konat ještě čtrnáct a předcházejí jim obvykle dlouhé odpolední zkoušky. „Když je tady nějaká akce, jdu radši do kina na dva filmy za sebou, protože doma stejně nemůžete nic rozumného dělat, ten hluk vás v bytě úplně paralyzuje,“ poznamenává nakladatelská redaktorka Lucie Rohanová. Radnice Prahy 3 podle skupinky stěžovatelů přes opakované žádosti o nápravu nechává akcím provozovatele areálu, společnosti Towerpark, volný průběh. Přivolaná policie prý zatím byla laxní, i když někdy docházelo k porušování nočního klidu. Podle paní Springer byly v minulých letech běžné například ohňostroje při privátních oslavách, letos zatím žádný naštěstí nezaznamenala.

„Vzhledem k tomu, že činíme spokojenými opravdu velikou část občanů a návštěvníků, je pro nás logicky důležité najít cestu bezproblémového soužití i se sousedy, kteří nejsou zcela spokojeni,“ ujišťuje v e-mailu jednatel firmy Towerpark Vratislav Gregor. O konkrétním řešení se ale nezmiňuje a argumentuje, že většinu představení letní scény představuje činohra, která by neměla příliš rušit. Ohňostroje podle něj jeho společnost už dříve zakázala. „Myslíme si, že tam, kde stojí dominanta Prahy takového formátu, je logický přirozený sociální i kulturní ruch. Uspat celé okolí nejde.“ 

Zmínění nespokojení sousedé zdůrazňují, že po „uspání“ centra netouží, žádají prý jen větší ohleduplnost provozovatelů a pochopení radnice. Jejich příběh ukazuje dilema, které řeší občané, podnikatelé i samosprávy v řadě měst. Je důležitější výsadou bavit se a provozovat živou kulturu, nebo právo na klid, odpočinek a život v bytě bez hlukových „emisí“?

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Hluk nakonec nebyl hlavním důvodem zavření Kasáren Karlín. Čeho stěžovatelé využili?
  • Co se děje kolem Ledáren v Braníku, tedy dalšího místa pro kulturní akce?
  • Od roku 2015 se může stát, že si pod vašimi okny někdo postaví koncertní pódium, a vy s tím moc nenaděláte. Co tehdy vypadlo ze zákona?
  • Kolik pokut za rušení nočního klidu loni městská policie v Praze udělila a jaká může být nejvyšší?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.