Obchodní cestující Řehoř Samsa se ve známé povídce Franze Kafky promění v nestvůrný hmyz, rodina si s ním neví rady, a tak ho izoluje v jeho pokoji. Oboustranné trápení ukončí nešťastník tím, že předčasně umírá. „Žiji ve své rodině, mezi nejlepšími, nejláskyplnějšími lidmi, cizejší než cizinec,“ napsal třicetiletý Kafka v dopise příteli v roce 1913, dva roky před vydáním zmíněné prózy. S rodiči bydlel až do svých jednatřiceti. Dá se něco vyčíst o vztazích s jeho blízkými z fotografií, které od 5. června do 20. září představí pražský Goethe-Institut na výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových?
Rodina pražského majitele galanterie Hermanna Kafky byla velmi rozvětvená. Oba rodiče Franze Kafky pocházeli z pěti sourozenců. Jejich syn si v dopisech stěžuje na to, že dvě sestry s manželi a další příbuzní často přicházejí na návštěvy a on kvůli neustálému klábosení nemůže psát. Hans-Gerd Koch, kurátor výstavy, jež s originály fotek paralelně probíhá v Berlíně, připomíná, že skutečné vztahy mezi Kafkou a jeho blízkými nebyly tak vypjaté, jak naznačují autorovy texty.
Cestujeme s Kafkou. Kde stojí hrozivý zámek, kde potkal poslední lásku, a kam spisovatel vyrazil za nudisty?
„V dopisech měl i jiná vyjádření. Třeba v posledním roce života, kdy se ukazuje, že s otcem měl těsný vztah a obdivoval ho. Anebo dřív, když otec onemocněl, Franz ihned přerušil svůj letní pobyt a jel za ním,“ říká Koch do telefonu. O dobrém vztahu podle něj svědčí i to, že rodiče i Kafka se během svých výletů nechávali fotografovat a navzájem si snímky posílali. Otec s matkou například ze západních Čech a jejich syn z Vysokých Tater.
Na výstavě si také můžete všimnout, že Hermann Kafka na jednu z fotek z Františkových Lázní napsal zdánlivě nesmyslnou poznámku „Na cestě do Ameriky“. Byl to podle Kocha kód, jímž dával synovi najevo, že četl jeho povídku Topič, odehrávající se v USA, jež se později stala součástí Kafkova románu Amerika. Fotoalbum Kafkových ukazuje vlastně šťastný život jedné rodiny a zmizelé části pražské společnosti, kterou později krutě zasáhly dějiny. Všechny tři Kafkovy sestry a mnozí další příbuzní byli zavražděni v koncentračních táborech.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist