Obchodní cestující Řehoř Samsa se ve známé povídce Franze Kafky promění v nestvůrný hmyz, rodina si s ním neví rady, a tak ho izoluje v jeho pokoji. Oboustranné trápení ukončí nešťastník tím, že předčasně umírá. „Žiji ve své rodině, mezi nejlepšími, nejláskyplnějšími lidmi, cizejší než cizinec,“ napsal třicetiletý Kafka v dopise příteli v roce 1913, dva roky před vydáním zmíněné prózy. S rodiči bydlel až do svých jednatřiceti. Dá se něco vyčíst o vztazích s jeho blízkými z fotografií, které od 5. června do 20. září představí pražský Goethe-Institut na výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových?

Rodina pražského majitele galanterie Hermanna Kafky byla velmi rozvětvená. Oba rodiče Franze Kafky pocházeli z pěti sourozenců. Jejich syn si v dopisech stěžuje na to, že dvě sestry s manželi a další příbuzní často přicházejí na návštěvy a on kvůli neustálému klábosení nemůže psát. Hans-Gerd Koch, kurátor výstavy, jež s originály fotek paralelně probíhá v Berlíně, připomíná, že skutečné vztahy mezi Kafkou a jeho blízkými nebyly tak vypjaté, jak naznačují autorovy texty. 

„V dopisech měl i jiná vyjádření. Třeba v posledním roce života, kdy se ukazuje, že s otcem měl těsný vztah a obdivoval ho. Anebo dřív, když otec onemocněl, Franz ihned přerušil svůj letní pobyt a jel za ním,“ říká Koch do telefonu. O dobrém vztahu podle něj svědčí i to, že rodiče i Kafka se během svých výletů nechávali fotografovat a navzájem si snímky posílali. Otec s matkou například ze západních Čech a jejich syn z Vysokých Tater.

Na výstavě si také můžete všimnout, že Hermann Kafka na jednu z fotek z Františkových Lázní napsal zdánlivě nesmyslnou poznámku „Na cestě do Ameriky“. Byl to podle Kocha kód, jímž dával synovi najevo, že četl jeho povídku Topič, odehrávající se v USA, jež se později stala součástí Kafkova románu Amerika. Fotoalbum Kafkových ukazuje vlastně šťastný život jedné rodiny a zmizelé části pražské společnosti, kterou později krutě zasáhly dějiny. Všechny tři Kafkovy sestry a mnozí další příbuzní byli zavražděni v koncentračních táborech.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist