Když vám nějaký chleba zachutnal v dětství, budete podobný vyhledávat celý život, míní pekařský odborník Stanislav Janíček. Svaz pekařů a cukrářů v ČR mu loni v říjnu udělil titul chlebový someliér, což je funkce, ve které má přispět k větší kvalitě a popularitě českého chleba.
Dvaačtyřicetiletý Janíček podle svých slov nedá dopustit například na konzumní chléb z Vysočiny, konkrétně ze Žďáru nad Sázavou, kde žil jako kluk. „Poznám ho na dálku, protože jsem na něm vyrostl. Je to takový ten pšenično-žitný, dokaštanova vypečený chleba s popraskanou kůrkou, jak nás to učili ve škole,“ říká vyučený pekař Janíček, který se řemeslu věnuje 25 let coby potravinářský technolog a o deset let kratší dobu jezdí po pekařských přehlídkách jako zkušební komisař.
Rohlíky se do zrychlené doby hodí víc a singles ani celý chleba nesní. Příběhy nadšenců, kteří obnovují slávu bochníků
Právě zmíněný vysočinský „konzumák“, který se stále s úspěchem prodává, vyhrál loni v soutěži Chléb roku. Šlo konkrétně o výrobek firmy Enpeka ze Žďáru nad Sázavou. Janíček připomíná, že konzumní chleby nevypadají v celé republice stejně, ale liší se podle regionů. Například v Čechách notoricky známý chléb Šumava, jehož kůrka bývá typicky zamoučená, v některých částech Moravy téměř neznají. „Na východě země se dělají spíše hodně lesklé chleby, protože je potírají vodou nebo slaným roztokem,“ přibližuje.
K chlebové rozmanitosti v Česku ale podle Janíčka nejvíc přispěly malé řemeslné pekárny, které zažívají boom především v poslední dekádě. „Chlebů vzniklo neuvěřitelné množství druhů, v tomhle jsme na světě možná jedineční,“ myslí si someliér. Tuto funkci představil pekařský svaz ve spolupráci s řetězcem Tesco už v roce 2017, kdy byl do této pozice jmenován pekařský odborník Jaroslav Albrecht, na rozdíl od Rakouska či Německa se ale projekt příliš neujal. Janíček věří, že druhý pokus bude mít i s podporou svazu mnohem delší trvání. Podle něj řemeslo posunují dopředu nejen malé pekárny, inovují i ty velké. „V nabídce mají dnes například proteinové chleby, chleby pro sportovce, pro vegetariány i vegany čili bez mouky, laktózy a droždí nebo bezlepkové výrobky. Kvalitou se snaží nezaostávat.“
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist