Režim (The Regime, USA)

SERIÁL, režie Stephen Frears, Jessica Hobbsová, HBO Max od 3. 3.

Obrovský palác z mramoru kdesi uprostřed středovýchodní Evropy. Labyrint s tlustými červenými koberci a táflováním po stěnách, s kruhovými pracovnami, nemocniční stanicí či lázněmi a hradbou vojenských vozidel okolo. V tom muzeu moci se skrývá… Chtělo by se říct Nikolae Ceausescu, ale ne, toho už přece dávno v Rumunsku zastřelili. Tady žije kancléřka Elena Vernhamová a každý den svádí boj se svou paranoiou. Pomůže jí Herbert Zubak? První díly napovídají divokou etudu, v níž Kate Winsletová prostě exceluje. Ale bude to stačit na chytrou komedii?

Blik Blik

FESTIVAL, Plzeň, 22. – 23. 3.

Na řece Mži francouzští kreativci Jérémie Bellot a Ena Eno rozehrají světelnou show Seat of Illusions. V imaginární jezero promění plochu v centru města dílo Aftereal japonského umělce Yasuhiro Chida. Prameny ve smyslu zdroje představí v areálu DEPO2015 v instalaci Wood Wide Web výtvarník ATI Sphere. Téma vodních, ale i historických pramenů dominuje letošnímu plzeňskému festivalu světla a umění. A pak ještě hudba. Specialista na laserové projekce Richard Mach namíchá klasiku s elektronickými žánry do laserové show Symfonie24.

Festival světla a umění Blik Blik
Foto: Blik Blik

Fazil Say: Koncert pro dvě trubky a orchestr

HUDBA, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Obecní dům, 20. a 21. 3.

„V programech dirigenta Andreje Borejka to vždy jiskří, neboť se v nich střetává celý svět. Tentokrát však nedorazí jen jeden nejlepší trumpetista světa, ale hned dva: Sergei Nakariakov a Gábor Boldoczki,“ píše dramaturg Martin Rudovský a je zřejmé, že se chystá výjimečná premiéra. Pražský orchestr společně se špičkovými mladými sólisty uvede třívětý koncert pro dvě trubky, který vznikl přímo pro ně. Složil jej „na míru“ turecký skladatel Fazıl Say, kterého pražské publikum v minulých letech už mělo možnost poznat jako skvělého klavíristu.

Sergei Nakariakov
Sergei Nakariakov
Foto: Thierry Cohen

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist