Dny frankofonie

PŘEHLÍDKA, 11.–20. 3. v Praze

Na filmové vlně se ponese pětadvacátá přehlídka francouzské a frankofonní kultury v Praze. Komedie Gillese Lellouche Utop se, nebo plav ji zahájí zvesela a také připomene, že letní olympijské hry se letos konají v Paříži. V Kině 35 bude pak promítnuta řada nových snímků, včetně tuniského dokumentu Čtyři sestry, který byl letos oceněn francouzským Césarem a také nominován na Oscara. A dokument Pozvání představí českému publiku zase sám lucemburský režisér Fabrizio Maltese, který je zároveň autorem portrétů frankofonních herců a hereček vystavených ve foyer kina.

Bazaar Festival

FESTIVAL, divadlo Ponec, Archa+ a další místa, 15.–25. 3.

Desátý ročník středoevropského divadelního a tanečního festivalu zahájí polská režisérka Magda Szpechtová, která v den ruské invaze na Ukrajinu pověsila svou kariéru na hřebík a stala se „kyber elfkou“. Ana Dubljevičová se svými kolegyněmi se zase zaměří na budoucnost feministické dramaturgie prostřednictvím tanečního dokumentu. Téma „silné ženy“ bude dominovat prvnímu festivalovému víkendu, posléze se divadelníci a tanečníci soustředí na environmentální témata a na závěr budou překonávat bariéry – mezi generacemi i v nás samotných.

Bazaar Festival
Foto: archiv

Kafkus Hybernská 2024

TÝDEN FRANZE KAFKY, od 19. do 23. 3.

Kampus Hybernská má za cíl propojovat studentské, vědecké, výzkumné, inovátorské, umělecké a kreativní iniciativy s občanskou veřejností a metropolí. Jak se mu to daří, uvidíme během pěti dnů, kdy se promění – slovy organizátorů – v „laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu“. Tedy na programu budou: scénická čtení, imerzivní divadlo, panelové diskuse, workshop, pop-up galerie, performance či hudební vystoupení. Kafka stokrát jinak.

Kafkus Hybernská 2024, týden Franze Kafky
HYB4 Hudba: Die Verwandlung
Foto: Johannes Kreuser 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist