Dny frankofonie

PŘEHLÍDKA, 11.–20. 3. v Praze

Na filmové vlně se ponese pětadvacátá přehlídka francouzské a frankofonní kultury v Praze. Komedie Gillese Lellouche Utop se, nebo plav ji zahájí zvesela a také připomene, že letní olympijské hry se letos konají v Paříži. V Kině 35 bude pak promítnuta řada nových snímků, včetně tuniského dokumentu Čtyři sestry, který byl letos oceněn francouzským Césarem a také nominován na Oscara. A dokument Pozvání představí českému publiku zase sám lucemburský režisér Fabrizio Maltese, který je zároveň autorem portrétů frankofonních herců a hereček vystavených ve foyer kina.

Bazaar Festival

FESTIVAL, divadlo Ponec, Archa+ a další místa, 15.–25. 3.

Desátý ročník středoevropského divadelního a tanečního festivalu zahájí polská režisérka Magda Szpechtová, která v den ruské invaze na Ukrajinu pověsila svou kariéru na hřebík a stala se „kyber elfkou“. Ana Dubljevičová se svými kolegyněmi se zase zaměří na budoucnost feministické dramaturgie prostřednictvím tanečního dokumentu. Téma „silné ženy“ bude dominovat prvnímu festivalovému víkendu, posléze se divadelníci a tanečníci soustředí na environmentální témata a na závěr budou překonávat bariéry – mezi generacemi i v nás samotných.

Bazaar Festival
Foto: archiv

Kafkus Hybernská 2024

TÝDEN FRANZE KAFKY, od 19. do 23. 3.

Kampus Hybernská má za cíl propojovat studentské, vědecké, výzkumné, inovátorské, umělecké a kreativní iniciativy s občanskou veřejností a metropolí. Jak se mu to daří, uvidíme během pěti dnů, kdy se promění – slovy organizátorů – v „laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu“. Tedy na programu budou: scénická čtení, imerzivní divadlo, panelové diskuse, workshop, pop-up galerie, performance či hudební vystoupení. Kafka stokrát jinak.

Kafkus Hybernská 2024, týden Franze Kafky
HYB4 Hudba: Die Verwandlung
Foto: Johannes Kreuser 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.