Zimní prázdniny (The Holdovers, USA 2023) 

FILM, režie Alexander Payne, distribuce CinemArt, v kinech od 22. 2. 

Naštěstí Alexander Payne nesnáší sentiment, a tak příběh o nedobrovolně společných Vánocích mrzoutského profesora, drzého studenta a kuchařky, jež právě ztratila syna ve Vietnamu, přetavil na jeden z nejlepších amerických filmů loňského roku. To potvrzují diváci, Zlaté glóby pro herce Paula Giamattiho a  Da’Vine  Joy Randolphovou a několik nominací na Oscary. „Elegantní a filmový a zakořeněný ve špinavém lidském chování, což je kombinace, kterou už bohužel nevidíme tak často, jak bychom měli,“ píše o neotřelém vánočním filmu The Guardian.

Clarinet Factory: Obloha šedá (Towers)

HUDBA, singl + album, vydává Supraphon, 2024 

Když se sejdou Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Petr Valášek a Luděk Boura, jsou to nejen kolegové, kteří hrají v PKF – Prague Philharmonii, Orchestru Karla Vlacha či třeba ve Státní opeře, ale hlavně Clarinet Factory. Výjimečný soubor už 25 let lehce proplouvá od klasické k alternativní hudbě a zase zpět. A přitom si hýčká překvapení. Tím dalším bude jistě album Towers, které vyjde v březnu a k němuž muzikanti servírují delikátní předkrm: singl Obloha šedá se sólem Beáty Hlavenkové.

kultura, Clarinet Factory: Obloha šedá (Towers)
Foto: Katarína Orešavská

Alžběta Josefy a František Jungvirt: Luminace

VÝSTAVA, Go-Green-Art Gallery, Curych, do 19. dubna 

„Alžběta Josefy v předmětech hledá světlo a energii, které jimi prostupují, přičemž pohlcující iluzi vytváří tak, že vymývá nanesené vrstvy barvy,“ vysvětluje kurátorka Barbora Gerny, proč právě této výtvarnici nabídla, aby vystavovala společně se sklářským designérem Františkem Jungvirtem. A když Josefy kývla, světlem spřízněná díla pak kurátorka společně s autory barevně sladila. V curyšské galerii Go-Green-Art, jež systematicky podporuje české a švýcarské mladé umělce, vede tedy sklo jiskřivý dialog s malbou. 

kultura, Alžběta Josefy a František Jugvirt: Luminace
Foto: Go-Green-Art Gallery

Malá inventura 2024

FESTIVAL, různé divadelní scény, od 20. do 28. 2. 

Alfréd ve dvoře, Divadlo NoD, MeetFactory, Ponec, Venuše ve Švehlovce, Archa+, Punctum… Osmnáct festivalových scén a třicet divadelních událostí včetně udílení cen Česká divadelní DNA – to je program letošní Malé inventury. Retrospektiva nejvýraznějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla se stane však především epicentrem setkávání, networkingu divadelních organizací, uměleckých skupin, performerů a performerek. „V roce 2024 buďme hledači prasklin, detektivové podprahových vrstev a skrytých zdrojů,“ vyzývají. 

kultura, Malá inventura 2024
Představení Rukavičkářské závody (Tereza Lenerová a kol.)
Foto: archiv Malá inventura 2024

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.