Zimní prázdniny (The Holdovers, USA 2023) 

FILM, režie Alexander Payne, distribuce CinemArt, v kinech od 22. 2. 

Naštěstí Alexander Payne nesnáší sentiment, a tak příběh o nedobrovolně společných Vánocích mrzoutského profesora, drzého studenta a kuchařky, jež právě ztratila syna ve Vietnamu, přetavil na jeden z nejlepších amerických filmů loňského roku. To potvrzují diváci, Zlaté glóby pro herce Paula Giamattiho a  Da’Vine  Joy Randolphovou a několik nominací na Oscary. „Elegantní a filmový a zakořeněný ve špinavém lidském chování, což je kombinace, kterou už bohužel nevidíme tak často, jak bychom měli,“ píše o neotřelém vánočním filmu The Guardian.

Clarinet Factory: Obloha šedá (Towers)

HUDBA, singl + album, vydává Supraphon, 2024 

Když se sejdou Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Petr Valášek a Luděk Boura, jsou to nejen kolegové, kteří hrají v PKF – Prague Philharmonii, Orchestru Karla Vlacha či třeba ve Státní opeře, ale hlavně Clarinet Factory. Výjimečný soubor už 25 let lehce proplouvá od klasické k alternativní hudbě a zase zpět. A přitom si hýčká překvapení. Tím dalším bude jistě album Towers, které vyjde v březnu a k němuž muzikanti servírují delikátní předkrm: singl Obloha šedá se sólem Beáty Hlavenkové.

kultura, Clarinet Factory: Obloha šedá (Towers)
Foto: Katarína Orešavská

Alžběta Josefy a František Jungvirt: Luminace

VÝSTAVA, Go-Green-Art Gallery, Curych, do 19. dubna 

„Alžběta Josefy v předmětech hledá světlo a energii, které jimi prostupují, přičemž pohlcující iluzi vytváří tak, že vymývá nanesené vrstvy barvy,“ vysvětluje kurátorka Barbora Gerny, proč právě této výtvarnici nabídla, aby vystavovala společně se sklářským designérem Františkem Jungvirtem. A když Josefy kývla, světlem spřízněná díla pak kurátorka společně s autory barevně sladila. V curyšské galerii Go-Green-Art, jež systematicky podporuje české a švýcarské mladé umělce, vede tedy sklo jiskřivý dialog s malbou. 

kultura, Alžběta Josefy a František Jugvirt: Luminace
Foto: Go-Green-Art Gallery

Malá inventura 2024

FESTIVAL, různé divadelní scény, od 20. do 28. 2. 

Alfréd ve dvoře, Divadlo NoD, MeetFactory, Ponec, Venuše ve Švehlovce, Archa+, Punctum… Osmnáct festivalových scén a třicet divadelních událostí včetně udílení cen Česká divadelní DNA – to je program letošní Malé inventury. Retrospektiva nejvýraznějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla se stane však především epicentrem setkávání, networkingu divadelních organizací, uměleckých skupin, performerů a performerek. „V roce 2024 buďme hledači prasklin, detektivové podprahových vrstev a skrytých zdrojů,“ vyzývají. 

kultura, Malá inventura 2024
Představení Rukavičkářské závody (Tereza Lenerová a kol.)
Foto: archiv Malá inventura 2024

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist