Hit Heleny Vondráčkové Malovaný džbánku zní v rádiích, Veřejná bezpečnost brutálně rozhání koncert skupiny Plastic People of the Universe, nejvyšší komunista Gustáv Husák zahajuje provoz pražského metra a litr benzinu kvůli světové ropné krizi zdražuje o sto procent na 4 koruny 40 haléřů. Rok 1974 se zapisuje do dějin ale také nejvyšším počtem narozených dětí po roce 1948.  Rekord čítající 194 215 novorozenců nebyl v Česku dosud překonán.

Babyboom začal s příchodem normalizace po rozdrcení pražského jara 1968 sovětskými tanky. Husákovský režim se špatnou náladu obyvatelstva a klesající porodnost snažil zvednout takřka bezúročnými manželskými půjčkami, příspěvky pro matky a nabídkou bytů v nově stavěných sídlištích.  A podařilo se. Od začátku 70. let začala porodnost strmě stoupat a vrcholu dosáhla ve zmíněném roce 1974. Od té doby zase klesala až pod sto tisíc novorozenců ročně. Počet narozených dětí se opět vyhoupl lehce nad sto tisíc až v roce 2005. Nad touto hranicí se udržoval až do roku 2022, ze kdy jsou poslední dostupná data.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak letošní padesátníky ovlivnilo dětství za totality, nespoutaná 90. léta a následující dvě optimistická desetiletí?
  • Představuje pro ně půlstoletí na krku zásadní milník, nebo je to „jen číslo“?
  • V čem bylo dětství za normalizace podle historika jiné než v letech před ní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.