Jedenácté patro věžáku, kde 46letý Jan Lukavec žije s přestávkami od narození, nabízí panoramatický výhled na další betonové budovy, které tvoří sídliště Jižní Město. Domovský panelák pana Lukavce je poslední v řadě výškových domů, takže z balkonu na opačné straně jeho bytu 3+1 už vidíte většinou zeleň: Milíčovský les, několik rybníků a až trochu dál novostavby, které vyrostly v posledních desetiletích. I mezi paneláky Jižního Města se to však zelená. Tedy ne teď, ale od jara do podzimu. Stromy vysazené před více než 40 lety vyrostly a „Jižák“ už dávno nepřipomíná zablácené staveniště, jak je známe třeba z filmu Panelstory z roku 1979.

„O stěhování z Jižního Města jsem nikdy neuvažoval. Mám tu blízko do přírody i knihovny a víc k životu nepotřebuju,“ usmívá se pan Lukavec, který v bytě žije se svou ženou a dvěma syny – teenagery. Byt získal od rodičů, kteří se sem v 70. letech nastěhovali jako jedni z prvních obyvatel Jižáku, jenž se stal vlajkovou lodí tehdejšího socialistického budování a dodnes zůstává s 80 tisíci obyvateli největším panelovým sídlištěm v Česku. Jižní Město se ale za desítky let změnilo a Jan Lukavec je těchto proměn nejen svědkem, ale i jedním z kronikářů. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se pražská sídliště navzdory předpovědím ze začátku 90. let nestala ghetty.
  • Jak se Jižák a spol. proměnily a co je trápí.
  • Co říkají na novou podobou pražských sídlišť odborníci.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.