Potkali se na černý pátek. Jak symbolické. Vždyť černá sluší době, v níž se lidé neváhají porvat o zlevněné varné konvice a televize, které pak zaplavují skládky, ničí planetu. Ti dva, Albert a Valentine, se jindy než na Black Friday snad ani potkat nemohli. Osudový okamžik, tak na tři valčíkové takty: Valentine zaklesnutá v hradbě z těl ekologických aktivistů blokujících vstup do supermarketu a proti ní Albert v davu vystresovaných kupujících.

Kdo vyhrál? Jasně že vyznavači „konzumního evangelia“. A Albert se také s ukořistěnou televizí hned vydá na pařížské předměstí, aby ji výhodně prodal. Jenže tam makléř zrovna chystá prodej rodinného domu a jeho majitel, který se propůjčoval až k exekuci, polyká jednu tabletku za druhou. Albert jej už nedonutí za telku zaplatit, zato Bruna musí křísit. A když do toho zazvoní mobil, ke dvěma „nýmandům“ přibude Henri, vedoucí projektu na pomoc obětem předlužení, který ovšem sám trpí závislostí na herních automatech.

Osmý celovečerní film Oliviera Nakache a Erica Toledana je divoká jízda a důmyslná partie vedená prostou, ale po čertech náročnou metodou: i ta nejzávažnější témata se tady balí do chytrého, chvílemi drsného humoru. Recept, jenž se osvědčil v Intouchables (Nedotknutelní, 2011) nebo v Hors normes (Výjimeční, 2019), stále funguje a eskapády zkrachovalců Alberta a Bruna, kteří se jen tak mimoděk přidají ke skupině mladých radikálů, neberou konce. Při střetu dvou tak odlišných světů a několika generací na filmovém plátně vybuchne spousta náloží. Nakache a Toledano je odpalují zběsile i zlehka, takřka ve valčíkovém rytmu. Hraje jim k tomu Jacques Brel a asistují pováleční francouzští prezidenti.

Těžký rok (Une année difficile, Francie 2023)

FILM, režie Olivier Nakache a Eric Toledano, distribuce Aerofilms, v kinech od 1. února 

kultura, Těžký rok
Foto: Aerofilms

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.