Potkali se na černý pátek. Jak symbolické. Vždyť černá sluší době, v níž se lidé neváhají porvat o zlevněné varné konvice a televize, které pak zaplavují skládky, ničí planetu. Ti dva, Albert a Valentine, se jindy než na Black Friday snad ani potkat nemohli. Osudový okamžik, tak na tři valčíkové takty: Valentine zaklesnutá v hradbě z těl ekologických aktivistů blokujících vstup do supermarketu a proti ní Albert v davu vystresovaných kupujících.

Kdo vyhrál? Jasně že vyznavači „konzumního evangelia“. A Albert se také s ukořistěnou televizí hned vydá na pařížské předměstí, aby ji výhodně prodal. Jenže tam makléř zrovna chystá prodej rodinného domu a jeho majitel, který se propůjčoval až k exekuci, polyká jednu tabletku za druhou. Albert jej už nedonutí za telku zaplatit, zato Bruna musí křísit. A když do toho zazvoní mobil, ke dvěma „nýmandům“ přibude Henri, vedoucí projektu na pomoc obětem předlužení, který ovšem sám trpí závislostí na herních automatech.

Osmý celovečerní film Oliviera Nakache a Erica Toledana je divoká jízda a důmyslná partie vedená prostou, ale po čertech náročnou metodou: i ta nejzávažnější témata se tady balí do chytrého, chvílemi drsného humoru. Recept, jenž se osvědčil v Intouchables (Nedotknutelní, 2011) nebo v Hors normes (Výjimeční, 2019), stále funguje a eskapády zkrachovalců Alberta a Bruna, kteří se jen tak mimoděk přidají ke skupině mladých radikálů, neberou konce. Při střetu dvou tak odlišných světů a několika generací na filmovém plátně vybuchne spousta náloží. Nakache a Toledano je odpalují zběsile i zlehka, takřka ve valčíkovém rytmu. Hraje jim k tomu Jacques Brel a asistují pováleční francouzští prezidenti.

Těžký rok (Une année difficile, Francie 2023)

FILM, režie Olivier Nakache a Eric Toledano, distribuce Aerofilms, v kinech od 1. února 

kultura, Těžký rok
Foto: Aerofilms

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist