Festival 13+

DIVADLO, Divadlo v Dlouhé, Praha, 15. až 20. ledna

Hledání, nalézání a zpochybňování pravdy. To je téma 15. ročníku Festivalu 13+, který je určen nejen teenagerům. Nesoutěžní přehlídku zahájí Pravomil, inscenace, která vznikla podle románu Petra Stančíka a v Dlouhé ji nastudoval Tomáš Dianiška. Ten je podepsán i pod Tělem tajné agentky hradeckého Klicperova divadla, přijede také ústecké Činoherní studio, liberecké Naivní divadlo, soubory z Plzně a z Mostu.

Baroko v Bavorsku a v Čechách

VÝSTAVA, Národní muzeum Praha, do 8. května

Česko-bavorská barokní výstava navazuje v Národním muzeu na první díl tohoto rozsáhlého projektu z německého Řezna, navíc však přináší poklady z domácích sbírek i ze zahraničí, které byly do Prahy zapůjčeny. Ty jsou mimo jiné dalším z mnoha dokladů toho, že na baroko se už jaksi nehodí tendenční nálepka „období temna“. Autoři chápou tuto dobu jako éru velkého kulturního rozmachu a obě země jako prostor, v němž se umělci, architekti i stavitelé, stejně jako řemeslníci navzájem inspirovali a ovlivňovali. 

kultura, Baroko v Bavorsku a v Čechách
Foto: Národní muzeum Praha 

ÍRÁN:CI 2024

FESTIVAL, pražská a brněnská kina od 23. do 25. ledna

Režisérka a aktivistka Sepíde Fársí žijící v pařížském exilu, Húšang Golmakání, zakladatel nejstaršího filmového časopisu v Íránu a také režisér Alí Zarnegár. Na 11. ročníku festivalu, který kromě filmu obsáhne vždy i mnohé další umělecké žánry, se letos v Praze sejde řada zajímavých osobností a bude promítnuto takřka dvacet filmů. Ne všechny jsou však íránské, některé vznikly v Tibetu, Afghánistánu, Arménii či Palestině a Izraeli. „Širší region“ je také směr, kterým se festival začíná ubírat a jak avizuje umělecký ředitel Kaven Daneshmand, v roce 2025 se z těchto prvních krůčků stane pravidlo. 

kultura, ÍRÁN:CI 2024
Snímek z filmu Nekonečná hranice.
Foto: archiv festivalu 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.