Festival 13+

DIVADLO, Divadlo v Dlouhé, Praha, 15. až 20. ledna

Hledání, nalézání a zpochybňování pravdy. To je téma 15. ročníku Festivalu 13+, který je určen nejen teenagerům. Nesoutěžní přehlídku zahájí Pravomil, inscenace, která vznikla podle románu Petra Stančíka a v Dlouhé ji nastudoval Tomáš Dianiška. Ten je podepsán i pod Tělem tajné agentky hradeckého Klicperova divadla, přijede také ústecké Činoherní studio, liberecké Naivní divadlo, soubory z Plzně a z Mostu.

Baroko v Bavorsku a v Čechách

VÝSTAVA, Národní muzeum Praha, do 8. května

Česko-bavorská barokní výstava navazuje v Národním muzeu na první díl tohoto rozsáhlého projektu z německého Řezna, navíc však přináší poklady z domácích sbírek i ze zahraničí, které byly do Prahy zapůjčeny. Ty jsou mimo jiné dalším z mnoha dokladů toho, že na baroko se už jaksi nehodí tendenční nálepka „období temna“. Autoři chápou tuto dobu jako éru velkého kulturního rozmachu a obě země jako prostor, v němž se umělci, architekti i stavitelé, stejně jako řemeslníci navzájem inspirovali a ovlivňovali. 

kultura, Baroko v Bavorsku a v Čechách
Foto: Národní muzeum Praha 

ÍRÁN:CI 2024

FESTIVAL, pražská a brněnská kina od 23. do 25. ledna

Režisérka a aktivistka Sepíde Fársí žijící v pařížském exilu, Húšang Golmakání, zakladatel nejstaršího filmového časopisu v Íránu a také režisér Alí Zarnegár. Na 11. ročníku festivalu, který kromě filmu obsáhne vždy i mnohé další umělecké žánry, se letos v Praze sejde řada zajímavých osobností a bude promítnuto takřka dvacet filmů. Ne všechny jsou však íránské, některé vznikly v Tibetu, Afghánistánu, Arménii či Palestině a Izraeli. „Širší region“ je také směr, kterým se festival začíná ubírat a jak avizuje umělecký ředitel Kaven Daneshmand, v roce 2025 se z těchto prvních krůčků stane pravidlo. 

kultura, ÍRÁN:CI 2024
Snímek z filmu Nekonečná hranice.
Foto: archiv festivalu 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist