Volbu, zda psát klasickým psacím písmem, nebo nespojeným, které připomíná tiskací, mají žáci nejen v Česku. „Pokusy nahradit spojené písmo tiskacím probíhají s posvěcením úřadů v Dánsku i Turecku, velmi populární je nespojené písmo už ve Švédsku nebo v Indii,“ říká Argentinec José Scaglione, jeden ze zakladatelů mezinárodního typografického studia TypeTogether se sídlem v Praze. Spolu s českou kolegyní Veronikou Burian a dalšími se rozhodli shromáždit informace o podobě a výuce psacího písma z co nejvíce koutů světa. V projektu Primarium, který odstartovali loni, se zatím sešla data ze 41 zemí.
Pochopitelně i z Česka. Nespojené psací písmo Comenia Script schválilo ministerstvo školství na českých školách v roce 2012. Této možnosti zatím využilo jen několik set základních škol z celkového počtu zhruba čtyř tisíc. Proti monopolu „krasopisu“ na zdejších školách před lety protestovali například lidé se zkušeností ze zahraničí, jejichž děti mohly v tamních školách – například v USA, Velké Británii či Finsku – psát nespojeným „tiskacím“ písmem.
Česko, velmoc písma. Typografové mají zakázky od Nike, HBO či Harvardu a inspirují se třeba nápisy na hrobech
„Francouzská vláda financovala design dvou písem, která jsou zdarma poskytována společně s instrukcemi, jak ruční psaní vyučovat,“ říká Linda Kudrnovská z projektu Primarium. Podle ní v některých dalších zemích vycházejí snahy o modernizaci písma spíš z iniciativy jednotlivců, ale nakonec jsou přijaty i na vládní úrovni, například v Chorvatsku.
Scaglionemu se podle jeho slov nejvíc zamlouvá britský systém, kde se nejmladší děti učí psát nespojeným písmem, ale postupně přecházejí na spojené: „Psaní tiskacím je o dost pomalejší, což není příliš efektivní u starších žáků. Ovšem zůstat u nespojeného písma by měly mít možnost třeba děti se speciálními potřebami nebo leváci.“ Studio TypeTogether nyní pro lepší výuku psaní vyvíjí fonty zpracované na míru pro jednotlivé země podle lokálních zvyklostí. Mají být ke stažení zdarma. Linda Kudrnovská říká: „Nezáleží na tom, jestli se jedná o písmo napojované nebo nenapojované. To je věc kulturních preferencí.“
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist