Nesnáším lidi. Věta v podání Julie Robertsové doslova břinkne o okenní tabulku. Je to celkem impozantní entré k apokalyptické filmové metafoře, kterou naservíroval Netflix v předvánoční premiéře a potěšil tak miliony fanoušků, kteří se prvního hraného filmu od produkční společnosti manželů Baracka a Michelle Obamových nemohli dočkat. 

„Nesnáším lidi!“ zvolá takhle jednou ráno Amanda Sandfordová, vyhořelá reklamní manažerka, a její manžel Clay (Ethan Hawke), spisovatel, který už dávno nepotkal inspiraci, nemá, co by namítl. A když Amanda zabalí kufry a velí nasedat, nechá se odvézt klidně třeba i na konec světa. Právě ta pokojná apatie, studený nihilismus hlavních postav dělá film Sama Esmaila pozoruhodným. Je přitom vlastně úlevné, že i když nejde o nic méně dramatického, než je konec světa, nemusíme se proplétat labyrinty zničených měst, nemusíme vyhrabávat sochu Svobody z radioaktivního popílku. Jsme teprve v bodě nula. A jde přece o lidi. 

Esmailův scénář se drží základní osy románu Rumaana Alama z roku 2000: brooklynský manželský pár a jejich dvě děti (školačka posedlá seriálem Přátelé a teenager sužovaný dospíváním) si pronajmou na víkend elegantní dům na Long Islandu. Všechno je tam dokonalé, než přestane fungovat telefon, televize i internet. Pak maloměšťáckou rodinku taky trochu překvapí, když obrovská nákladní loď přistane uprostřed pláže nebo když se okolo domu shlukují zástupy jelenů, ale definitivně je vykolejí až noční návštěva. U dveří vily zazvoní otec a dcera, kteří tvrdí, že jsou majiteli domu a přijeli sem přečkat kybernetický útok. Co to je za blbost? Kdo jim má věřit? Vždyť jsou to… no, černoši, ne.

„Provokativní, skvěle zahrané akční drama v kombinaci s dostatečným množstvím humoru,“ napsal The Guardian. A recenzent francouzského Le Monde oceňuje, že „chyby hrdinů se nemění ani v tváří tvář fatálnímu nebezpečí“. Otázkou zůstává, zda se tito antihrdinové dokážou se svými nedostatky vyrovnat. A – jestli si stihnou pustit poslední díl Přátel.

Nech svět světem – Leave the World Behind (USA, 2023)

FILM, režie a scénář Sam Esmail, Netflix od 8. prosince 2023 

kultura, Nech svět světem - Leave the World Behind (USA, 2023)
Foto: Netflix

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist