Ročně se v České republice narodí kolem sedmi tisíc dětí počatých umělým oplozením, tedy 6,2 procenta všech novorozenců. Podle statistik European Society of Human Reproduction and Embryology tak máme třetí nejvyšší podíl dětí „ze zkumavky“ v Evropě. Čísla jasně dokládají, že poruchy plodnosti představují závažný problém. V průměru se potýká s potížemi při přirozeném početí každý šestý partnerský pár, přičemž zhruba v polovině případů je na vině nekvalitní sperma partnera. Tento stav je výsledkem dlouhodobého trendu.

Za posledních 50 let klesla koncentrace spermií v ejakulátu mužů zhruba na polovinu a v populaci dramaticky narostl podíl mužů s parametry spermatu, při kterých už není přirozené početí samozřejmostí. Ve střední a východní Evropě se podíl neplodných mužů odhaduje na osm až 12 procent. Příčiny nejsou úplně jasné. Zcela jistě tu svou roli sehrává nezdravý životní styl včetně obezity, kouření, nadměrné konzumace alkoholu a psychického stresu. Nezanedbatelný je i vliv životního prostředí znečištěného látkami, jež narušují hormonální rovnováhu organismu.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak často se například průměrní Američané denně dívají na mobil?
  • Projevil se přechod na vyspělejší sítě, například z 3G na 4G?
  • K čemu má vědcům pomoci speciální aplikace?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.