Anthony Davis: X: Život a doba Malcolma X

OPERA V KINĚ, 18. listopadu v kinech nejen v Praze

Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku zprostředkuje v kinosálech na celém světě moderní operu X: Život a doba Malcolma X, kterou složil držitel Pulitzerovy ceny Anthony Davis v roce 1985. Pro Met představení nastudoval Robert O’Hara, do hlavních rolí obsadil úspěšné mladé pěvce – například Malcolma ztvární špičkový barytonista Will Liverman. Za dirigentský pultík se postaví Kazem Abdullah, kterého recenzenti chválí za práci s orchestrem a bravurní zvládnutí klasiky, jazzu i africké hudby.

Světloplachost (SR, ČR, Ukrajina, 2023)

FILM, režie Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík, CinemArt – v kinech od 23. listopadu

„Když jsme na jaře 2022 přijeli s humanitární pomocí na Ukrajinu a usadili se ve stanici charkovského metra, uvědomili jsme si, že pozornost světa se bude zaměřovat především na první linii. Snažili jsme se proto najít obrazy života běžných lidí,“ vysvětlují Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík, proč natočili film o dvou dětech, které se s rodinami skrývají před válkou v podzemí Charkova. Snímek získal cenu Europa Cinemas Label na letošním festivalu v Benátkách. Porota vyzdvihla originalitu, která tvůrcům zabránila sklouznout k válečnému klišé.

Předaukční výstava v Galerii Kodl

VÝSTAVA do 25. listopadu, AUKCE 26. listopadu

Předaukční výstava v Galerii KODL
Repro: Toyen: Monte Carlo (1926), archiv Galerie Kodl

Norbert Grund, Josef Mánes, Antonín Slavíček, Jan Štursa, Rudolf Kremlička, Jan Zrzavý nebo Josef Bolf či Jan Kaláb. Dalo by se říct, že kapitoly z dějin umění od 19. století až po současnost představuje výstava v pražské Galerii Kodl. A zvláštní pozornost pak samozřejmě přitahují dvě dosud neznámá plátna Toyen, přičemž obraz Monte Carlo se stane položkou s nejvyšší vyvolávací cenou při následné aukci na Žofíně. Toyen plátno namalovala roku 1926 a až do dneška bylo součástí soukromé sbírky.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.