Kardiovaskulární choroby jsou s 20,5 milionu obětí na životech světovým zabijákem číslo jedna. Podle World Heart Federation na jejich konto připadá každé třetí úmrtí. Mezinárodní tým vedený Markem Hamerem z londýnské University College nyní prověřoval vliv různých typů aktivity na zdraví srdce a oběhového systému. Z výsledků publikovaných v lékařském časopise European Heart Journal vyplývá, že i pouhých pět minut intenzivního cvičení denně má na kardiovaskulární systém pozitivní vliv.

Pro studii vědci použili data od více než 15 tisíc dobrovolníků z pěti zemí. Na stehno jim připnuli lehký senzor a získali tím přehled o veškerých jejich aktivitách. Tak zjistili, že účastníci studie proseděli denně v průměru 10,4 hodiny a prospali bezmála osm hodin. Stáním trávili denně asi tři hodiny, lehkou fyzickou námahou asi hodinu a půl a stejně dlouhou dobu jim zabraly činnosti se střední intenzitou námahy. 

Ze studie vyplynulo, že jakákoli aktivita v době obvykle strávené sezením má na zdraví oběhového systému a srdce pozitivní efekt. Jasný byl přínos lehké a středně intenzivní námahy. Ta se projeví pozitivně, i když jí lidé nevěnují denně mnoho času. Zlepšení ale nastane i u lidí, kteří místo sezení stráví denně několik hodin vestoje. Když ubereme na fyzické aktivitě ve prospěch spánku, musíme počítat s nárůstem rizika kardiovaskulárních chorob. Náhrada sezení spánkem ale vycházela jako zdraví prospěšná.  

„Náš výzkum ukazuje, že i malá úprava denního režimu snižuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Když nahradíte pár minut sezení pohybem, vylepšíte si body mass index, hladiny cholesterolu v krvi a mnoho dalších zdravotních parametrů. Když do svého denního režimu zařadíte ‚pohybové svačinky‘, jako je chůze během telefonování, nebo si každou hodinu krátce zacvičíte, budete na dobré cestě k zdravějšímu životnímu stylu,“ říká Mark Hamer.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist