Musíme vymyslet, jak zajistit mír na Ukrajině, a podle mě je třeba obnovit normální vztahy s Ruskem, řekl Elon Musk minulý týden v online panelové diskusi na sociální síti X (dříve Twitter), kterou nejmajetnější člověk planety vlastní. Jihoafrický rodák dodal, že je třeba dojednat příměří, protože slabší Ukrajina se ocitla v „beznadějné“ situaci a případná konfrontace s aliancí Rusko–Čína–Írán by pro Západ dopadla špatně. Na začátku října ve svém tweetu Musk navrhl, aby Krym byl ponechán Rusku a Ukrajina se stala „neutrálním“ státem.

S podobnými myšlenkami a obavami z třetí světové války přišel Musk na Twitteru už před rokem. „To je morální idiotství, opakování kremelské propagandy a podraz vůči Ukrajincům, jejich odvahy a obětí,“ reagoval tehdy významný představitel ruské protiputinovské opozice, mistr světa v šachu Gari Kasparov. Před týdnem zase dvaapadesátiletý Musk vyvolal kontroverzi tím, že nabídl své satelity Starlink pro využití při humanitární pomoci v Gaze. Izrael nápad odmítl s tím, že technologie zneužijí teroristé z Hamásu. Podnikatel v říjnu také zveřejnil jednu ze svých mnoha jízlivostí: dá prý miliardu dolarů Wikipedii, když změní svůj název na Dickipedii (volně přeloženo „údopedii“.) Nelíbilo se mu, že provozovatelé internetové encyklopedie posílají uživatelům žádosti o finanční podporu. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké dilema řeší autor knihy o Elonu Muskovi?
  • Jak tvrdý na něj byl otec – a jak se to později projevovalo na Muskově chování?
  • Čím pobuřoval a pobuřuje (nejen v politice)?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.