Jen za poslední rok měl nejbohatší pozemšťan Elon Musk schůzky se sedmi lídry států, mimo jiné s Emmanuelem Macronem, Recepem Tayyipem Erdoganem či Benjaminem Netanjahuem. V červnu se setkal s indickým premiérem Naréndrou Módím poté, co se objevily zprávy, že Dillí chce odstavit síť X kvůli kritickým příspěvkům. „Pokud nebudeme dodržovat zákony místních vlád, budeme prostě vypnuti,“ prohlásil Musk po jednání.

O tom, jestli s politiky probíral i své „mírové plány“, agentury neinformovaly. Musk vyvolal kontroverzi svým návrhem, že by se Ukrajina měla vzdát Krymu i východních oblastí, aby se předešlo jaderné konfrontaci. Politolog Ian Bremmer loni řekl CNN, že Musk se mu svěřil, že situaci telefonicky probíral s Vladimirem Putinem. Miliardář to popřel.

Když byl později Joe Biden dotázán, zda může být Musk rizikem pro národní bezpečnost, americký prezident poznamenal, že na podnikatelovu „spolupráci a vztahy s jinými státy by bylo dobré se blíže podívat“.

Na adresu Tchaj-wanu letos v září Musk prohlásil, že je „něco jako Havaj, tedy integrální součást Číny, která ale svévolně není součástí Číny“. Musk v Číně vybudoval gigafactory své Tesly. Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu reagoval, že Tchaj-wan není „na prodej“ a Musk by měl spíš žádat Peking, aby zpřístupnil síť X tamním lidem. „Ale třeba si myslí, že zákazy jsou dobrou politikou, podobně jako vypnutí Starlinku, které zmařilo ukrajinský protiútok proti Rusku.“

Wu narážel na informaci, jež se objevila v knize o Muskovi vydané v září. Walter Isaacson v ní tvrdí, že Musk loni vypnul Ukrajincům přístup ke svým satelitům Starlink, když zaútočili na Krymu, protože se obával ruské jaderné odvety. Po vydání knihy ale Isaacson mírnil předchozí tvrzení a tweetoval, že ve skutečnosti pokrytí Starlinkem až na Krym nesahalo. Ať už to bylo jakkoliv, otázka zní, zda podnikatel, který je špičkou v byznyse či technologiích, může uspět v „programování“ světové politiky a bezpečnosti.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.