Wikipedie se od svého založení v roce 2001 – v Česku vznikla jen o rok později – stala pro mnoho lidí hlavní encyklopedií a zdrojem faktických informací. V poslední době se ale objevuje její vážná konkurence, umělá inteligence. Wikipedie navíc v České republice poprvé vyzvala své uživatele, aby na činnost organizace s centrálou ve Spojených státech přispěli alespoň drobným obnosem. Člen rady české pobočky Wikimedie, tedy organizace, která tu Wikipedii spravuje, Martin Urbanec tvrdí, že z umělé inteligence prý v největší internetové encyklopedii strach nemají. „Hledáme možnosti, jak působit vedle ní i s ní, jak ji případně využít, aby se oba modely doplňovaly,“ říká.

Pro české uživatele je to poprvé, co jste je letos vyzvali, aby přispěli. Proč?

V zahraničí se výzvy pravidelně objevují, zpravidla jednou ročně v několika málo zemích, letos byla do seznamu poprvé zařazena i Česká republika. Proto se výzva zobrazovala. Otázku proč letos Česko poprvé nejsem schopen zodpovědět, rozhodnutí nepadlo tady u nás, ale přijala ho nadace Wikimedia v centrále v USA, která Wikipedii provozuje. Spojené státy tam jsou pravidelně, podobně i další evropské země.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.