Petr Jančárek: Tady Havel, slyšíte mě?

FILM, poprvé na festivalu Ji.hlava – od 24. do 29. října

Letošní 27. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě má na programu také film Petra Jančárka, který natočil o Václavu Havlovi. Režisér, který říká, že jejich vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra, zachytil poslední tři roky života prvního polistopadového prezidenta. Je to tedy film o stárnutí, o odcházení muže, který o tom všem ještě stihl natočit film, a také o skvělém dramatikovi, politikovi a veskrze plachém muži.

Johana Pocková a Sabina Bočková: Fairy Tales

TANEC, premiéra 7. listopadu v pražském divadle Ponec

„Vracíme se do míst našeho dětství. Ohledáváme procesy, skrze které se stáváme sami sebou. Oblékáme si na sebe různé role, jako by každá z nich byla jen další hrou. Role, které všichni známe z pohádek i z reálného života,“ říkají o své nejnovější inscenaci Johana Pocková a Sabina Bočková. Projekt tvůrčího uskupení PocketArt je jedním z představení, která zahajují podzimní sezonu pražského tanečního divadla Ponec.

Johana Pocková a Sabina Bočková: Fairy Tales TANEC
Foto: Vojtěch Brtnický

Zdena Salivarová: Honzlová

AUDIOKNIHA, nakladatelství OneHotBook, 2023

Zdena Salivarová, Honzlová  AUDIOKNIHA
Foto: OneHotBook

Prozaička, herečka, zpěvačka a nakladatelka Zdena Salivarová oslavila před několika dny 90. narozeniny. Výročí osobnosti, která se zásadně zasloužila o vydávání české literatury v exilu a prožila většinu života s Josefem Škvoreckým, takže stála vždy tak trochu v jeho stínu, připomíná OneHotBook audioverzí románu Honzlová. I kdyby Zdena Salivarová nic jiného nenapsala, touto knihou vstoupila na pomyslný Olymp české literatury. To dokazuje audiokniha a také dramatizace románu, kterou nastudovali herci Městských divadel pražských.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.