Podivuhodný příběh Henryho Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar ), USA, 2023

FILM, režie Wes Anderson, od konce září na Netflixu

Možná by hvězda Roalda Dahla už ani tolik nezářila, kdyby redaktoři Puffin Books nezkorigovali nejnovější vydání jeho knih v souladu s pravidly inkluze. Přepsali zmínky o duševním zdraví, rase, vzhledu… a vysloužili si skandál. „Nikdo by neměl upravovat knihy, zvlášť když už spisovatel nežije,“ řekl také americký režisér Wes Anderson na benátském festivalu a představil svou adaptaci Dahlovy povídky Podivuhodný příběh Henryho Sugara. Společně s Labutí, Otravou a Krysařem jej teď uvádí Netflix.

Michal Prokop, Čas je šťastnej lhář

HUDBA, vinyl i CD, vydává Supraphon

Michal Prokop, Čas je šťastnej lhář  (vinyl i CD, vydává Supraphon)Chtěl, aby na albu, jež vydává ke svým 77. narozeninám, byly zastoupené „pecky“ ze všech jeho devíti řadových desek – tedy chtěl posluchačům věnovat průřez svou hudební kariérou od 60. let do současnosti. „A stejně se tam nevešlo všechno, čím bych se chtěl prezentovat,“ vysvětluje Michal Prokop. Ale zdá se, že radost z hudby jej neopouští. A také ze setkávání. Své „best of“ chce pokřtít na vánočním koncertě ve Foru Karlín a na podium přizve kolegy o generace mladší. Třeba rapera 7krát3. 

Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon), USA, 2023

FILM, režie Martin Scorsese, distribuce CinemArt, v kinech od 19. října

„Epický příběh plíživého existenciálního hororu o zrodu amerického století, makabrózní příběh o kvazigenocidních sériových vraždách.“ Tak recenzent The Guardian charakterizuje nejnovější film Martina Scorseseho. Na prahu osmdesátky se legendární americký režisér rozhodl vyprávět příběh indiánského kmene Osedžů, který patřil ve 20. letech minulého století díky tomu, že ubránil vlastnictví ropných polí, k nejbohatším komunitám v USA. Ale také nejohroženějším. „Nakonec je tento film o tom, o čem jsou všechny westerny a možná i celá historie: o brutálním uchvácení půdy, zdrojů a moci,“ dodává britský list.

Film Zabijáci rozkvetlého měsíce (režie Martin Scorsese)
Foto: CinemArt

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.