Lidská psychika, která se mění a deformuje pod tlakem doby vymknuté z kloubů, to je jedno z hlavních témat knih Ladislava Fukse – autora románů Spalovač mrtvol či Pan Theodor Mundstock. Výstavu, jež představuje dnes znovu aktuální tvorbu i pečlivě skrývané soukromí spisovatele, jehož sté výročí narození si připomínáme, připravil Památník národního písemnictví (PNP) v pražském letohrádku Hvězda. Je otevřena až do konce října.

Pod střechou renesanční stavby se sešlo šest různých autorových tematických okruhů, doplněných nejen rukopisy, fotografiemi, Fuksovými vlastnoručními výtvarnými díly, videem z autorova kuriózního bytu, ale i instalacemi z atelieru MCA. Například zrcadlem, spisovatelovou oblíbenou pomůckou, na niž se může šlapat, a zavěšenými brýlemi, které byly charakteristickým Fuksovým doplňkem. Nebo sarkofágy připomínající rekvizity z dětského pohřbu. 

Sekce Temné struny je věnována spisovatelovu vztahu k otci i normalizačnímu režimu a Myši a morčata grotesknu v jeho díle, které vyvažuje často přítomnou morbiditu. Kurátorka výstavy Michaela Kuthanová připomíná, že Fuks sice část svého archivu předal PNP už za svého života, většinu budoucí pozůstalosti ale zničil –  třeba všechny fotografie ze své svatby. Jediný snímek, na němž je zachycený společně s italskou nevěstou, muzeum získalo od Fuksova přítele. Fuks byl nejen výjimečný autor, ale i komplikovaná osobnost – a to se výstava podle kurátorky snaží ukázat.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.