Merkádo

TRHY, Brno – Zelný trh, 1. a 2. září

Prázdninovou náladou bude určitě ještě překypovat brněnský „Zelňák“, zvláště když se na něm první zářijové dny sejdou hosté z Jižní a Střední Ameriky. Latinskoamerické trhy s nabídkou exotických jídel, nápojů a řemeslných výrobků od více než 30 prodejců, se spoustou kávy, kakaa, chilli, ovoce, koření, bylinek, vína či kubánského rumu – to je poměrně bezbolestná tečka za létem. A ještě k tomu připočtěme dobrou muziku.

Veronika Opatřilová: Počkej na moře

AUDIOKNIHA, v edici Perlorodka vydává Tympanum a Prostor 

164 vikend 23  Počkej na moře
 Foto: Tympanum

Románem Veroniky Opatřilové o lásce dvou mužů v Anglii v šedesátých letech, kdy tam byla právě dekriminalizována homosexualita, otevírá vydavatelství Tympanum novou edici. „Rádi bychom přestavili zajímavé a unikátní příběhy – perly mezi současnou českou i světovou beletrií,“ vysvětlují jeho zástupci společně s kolegy z nakladatelství Prostor, jež se na projektu podílí. A jako druhý titul připravují text Guzel Jachinové Zulejka otevírá oči.

 

Živé kino Praha 2023

FILM, kino Petrohradská, Skautský institut, prostor39, kampus Hybernská, od 28. do 31. srpna

To nejnovější z českého filmového dokumentu představuje Živé kino Praha, které je už tradiční pozvánkou na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí a v dalších pražských prostorách se po tři dny budou promítat filmy o romské buditelce Eleně Lackové, výtvarníku Jánu Mančuškovi nebo třeba snímek kyrgyzské režisérky Janyl Jusupjanové.   

Řezbářské sympozium

SOCHY, Doksy,  30. srpna – 2. září

Zahrada Památníku K. H. Máchy v Doksech se promění na tři dny v místo, kde se koná umělecké sympozium. Tak jako v Hořicích sochaři od šedesátých let tesali z obrovských  kamenných kvádrů sochy, budou se v Doksech dřevěné špalky měnit pod rukama zkušených řezbářů na umělecká díla. Návštěvníci mohou sledovat tvůrčí proces či si sami vyzkoušet dláta, v pátek 1. září je na programu i folkový koncert.  

164 vikend 23 řezbářské sympozium
Foto: archiv

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.