Merkádo

TRHY, Brno – Zelný trh, 1. a 2. září

Prázdninovou náladou bude určitě ještě překypovat brněnský „Zelňák“, zvláště když se na něm první zářijové dny sejdou hosté z Jižní a Střední Ameriky. Latinskoamerické trhy s nabídkou exotických jídel, nápojů a řemeslných výrobků od více než 30 prodejců, se spoustou kávy, kakaa, chilli, ovoce, koření, bylinek, vína či kubánského rumu – to je poměrně bezbolestná tečka za létem. A ještě k tomu připočtěme dobrou muziku.

Veronika Opatřilová: Počkej na moře

AUDIOKNIHA, v edici Perlorodka vydává Tympanum a Prostor 

164 vikend 23  Počkej na moře
 Foto: Tympanum

Románem Veroniky Opatřilové o lásce dvou mužů v Anglii v šedesátých letech, kdy tam byla právě dekriminalizována homosexualita, otevírá vydavatelství Tympanum novou edici. „Rádi bychom přestavili zajímavé a unikátní příběhy – perly mezi současnou českou i světovou beletrií,“ vysvětlují jeho zástupci společně s kolegy z nakladatelství Prostor, jež se na projektu podílí. A jako druhý titul připravují text Guzel Jachinové Zulejka otevírá oči.

 

Živé kino Praha 2023

FILM, kino Petrohradská, Skautský institut, prostor39, kampus Hybernská, od 28. do 31. srpna

To nejnovější z českého filmového dokumentu představuje Živé kino Praha, které je už tradiční pozvánkou na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí a v dalších pražských prostorách se po tři dny budou promítat filmy o romské buditelce Eleně Lackové, výtvarníku Jánu Mančuškovi nebo třeba snímek kyrgyzské režisérky Janyl Jusupjanové.   

Řezbářské sympozium

SOCHY, Doksy,  30. srpna – 2. září

Zahrada Památníku K. H. Máchy v Doksech se promění na tři dny v místo, kde se koná umělecké sympozium. Tak jako v Hořicích sochaři od šedesátých let tesali z obrovských  kamenných kvádrů sochy, budou se v Doksech dřevěné špalky měnit pod rukama zkušených řezbářů na umělecká díla. Návštěvníci mohou sledovat tvůrčí proces či si sami vyzkoušet dláta, v pátek 1. září je na programu i folkový koncert.  

164 vikend 23 řezbářské sympozium
Foto: archiv

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist