Nevinný (L’Innocent), Francie, 2022

FILM, režie Louis Garrel, distribuce Film Europe, v českých kinech od 10. srpna 

Po Křížové výpravě, pojednávající o ekologické krizi, musí být snímek Nevinný pro Louise Garrela odlehčením. A radostnou jízdou do vlastní minulosti. Když mu totiž bylo osmnáct, jeho matka se provdala za jednoho z vězňů, pro něž organizovala za mřížemi divadelní workshopy. Zápletka vpravdě filmová, není divu, že ji známý francouzský režisér a herec nenechal padnout pod stůl a s chutí si zahrál syna Abela. Pro Le Monde film charakterizoval s úsměvem: „Kriminálka z pohledu kriminálníků.“ 

Nave

VÝSTAVA, Galerie Rudolfinum do 24. září

Vůbec poprvé je v Galerii Rudolfinum v jedné expozici vystaveno jediné dílo. Je ovšem jedinečné, monumentální jako katedrála. Vytvořil jej český umělec Jiří Příhoda, zvuk – respektive meditativní hudbu – do instalace vložil britský hudebník a producent Brian Eno. To je dohromady hodně silná kombinace. A což teprve, když se nabízí možnost v Rudolfinu strávit celou noc, naslouchat, mlčet, meditovat. Na 18. a 19. srpna se chystá neopakovatelný zážitek.

154 vikend 23 Rudolfinum
Foto: Ondřej Polák

Jaroslav Hutka: Sklenice vody

CD, v srpnu vydává nakladatelství Galén

154 vikens 23 Hutka Sklenice vody
Foto: archiv nakl. Galén

Akvarelové písně. Přívlastek, jímž legendární písničkář spontánně označil své nejnovější album, připomíná jeho poetické vrcholy z časů emigrace. Básníkem Jaroslav Hutka bezesporu dokáže být i dnes. Po desce politických songů Putinova kulka se společně s rockovým kytaristou Pavlem Marcelem uchýlil do soukromějších rovin. Tohle je – slovy vydavatele – Hutka zralý, citlivý. Tedy možná i smířlivější? Možná.

 

Jak se dříve hospodařilo

TRADICE, areál Veselý Kopec u Hlinska, 12.–13. srpna

Prázdniny ještě nekončí, zato žně jsou v plném proudu, a to i v přírodním muzeu na Veselém Kopci. Tady ovšem nejezdí kombajny, ale obilí se seče kosou, mlátí cepem nebo zpracovává ruční mlátičkou, případně strojem připomínajícím lokomotivu. Zrno se pak ještě čistí na fukaru, mele na žernovu a z vymlácené slámy se pletou povřísla. Při víkendovém programu si na vlastní kůži (i mozoly) lze vyzkoušet, co stál bochník chleba za časů našich prababiček. A pak si dát skvělé koláče.

154 vikend 23 Muzeum v prirode Vysocina
Foto: archiv – Veselý Kopec

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.