Múzy byly dcery nejvyššího boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné. Bylo jich devět, byly krásné a vševědoucí, přinášely lidem klid a harmonii. Řekové ve starověku věřili, že umělecké výkony básníků, tanečníků, herců, dramatiků či hudebníků nejsou lidským, ale božím dílem. Stačilo přece, aby umělce políbila jedna z Múz. Sada koncertů, které se na přelomu července a srpna konají v Praze v rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby, ukazuje, jak se inspirace řeckou mytologií projevila v tvorbě skladatelů 16. až 18. století –  v době renesance a baroka. 

„Návštěvníci se mohou nechat unést podobami lásky v italské raně barokní hudbě, žertovnými příběhy ve španělských písních, ale třeba také zažít maškarní ples. Múze tance Terpsichoré bude totiž zasvěceno představení, které vzniklo na motivy renesančního plesu na dvoře polské královny Bony Sforzy,“ vysvětluje pro HN dramaturgyně festivalu Markéta Kahoferová. Unikátní baletní a pantomimické představení se odehraje v Praze 29. července, a to v podání polského souboru Cracovia Danza Ballet a pod vedením světoznámé choreografky Romany Agnel.

Jak je už pro tento festival typické, všechny výpravy za skvosty evropské hudby mají vždy výjimečné kulisy. Atmosféra starobylých pražských paláců, kostelů a klášterů dodává špičkovým uměleckým výkonům autentický charakter.

Zážitkem bude tedy i 31. července koncert temperamentního vokálního ansámblu Cantoría z Barcelony, který v Císařském sále Trojského zámku přednese španělské písně z 16. století. Vynikající italský houslista Alessandro Tampieri zase zahraje virtuózní sonáty v Letním refektáři Strahovského kláštera a vrcholem festivalu pak bezesporu bude závěrečný koncert rezidenčního souboru Collegium Marianum a francouzské altistky Delphine Galou, „celebrity“ světa barokní hudby, který se uskuteční 8. srpna v kostele sv. Šimona a Judy. V programu sestaveném z árií a ouvertur z oper A. Vivaldiho, Ch. W. Glucka, J. J. Fuxe či C. H. Grauna ožije i příběh Orfea a Eurydiky. 

Letní slavnosti staré hudby se konají letos po čtyřiadvacáté a všechny pražské sály, kam festival zavítá, jsou (a budou) zase plné posluchačů. Organizátoři se však úvahami nad zaručenými recepty na úspěch nevysilují, drží se dvou jednoduchých zásad. „Za ta dlouhá léta jsme se upevnili v přesvědčení, že nekompromisní důraz na kvalitu a pečlivá každodenní práce jsou při přípravě kulturní akce nezbytností a nelze z nich ustupovat,“ říká Markéta Kahoferová. 

24. Letní slavnosti staré hudby

FESTIVAL, Praha, od 18. července do 8. srpna

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist