Dvě slova jako klíč – Česká republika, 2023

FILM, distribuce Bontonfilm, v kinech od 27. července

Josef Formánek založil časopis Koktejl a „v jeho službách“ procestoval takřka celý svět. Jako spisovatel debutoval v roce 2003 cestopisným a autobiografickým románem Prsatý muž a zloděj příběhů a od té doby se těší přízni čtenářů, potažmo filmových diváků. Dan Svátek podle jeho knihy natočil už Úsměvy smutných mužů, teď se vrací s volným pokračováním. Slibuje příběhy z různých koutů světa i hvězdné obsazení. Vidět zase na plátně Daniela Olbrychského či Pierra Richarda! Už to bude zážitek.

Ilustrátoři s očima dítěte

VÝSTAVA, Galerie výtvarného umění v Ostravě, do 1. října

Známe je všichni. Obrázky Květy Pacovské, Oty Janečka, Radka Pilaře, Olgy Čechové a Jana Provazníka baví celé generace českých dětí. A také inspirují. To dokazuje interaktivní výstava, která byla v polovině července otevřena v Ostravě a v níž se z nejmenších návštěvníků stávají umělci. Hrají si a přitom vymýšlejí příběhy, kreslí, malují, tvoří. A to v pěti pohádkových zónách, jež se inspirují vystavenými díly známých ilustrátorů.

Ilustrátoři s očima dítěte, Radek Pilař
Foto: Radek Pilař – ilustrace z knihy Hádej, hádej, neprohádej!, 1985, ze sbírek GVUO

Prague Pride 2023

FESTIVAL, Praha od 7. do 13.  srpna

Duhový festival bude zahájen v Pride Village na Střeleckém ostrově a hvězdou večera bude irská hudebnice Ailbhe Reddy. Norský DJ iDJa předvede, jak se tradiční písně za polárním kruhem kombinují s disco housem, vystoupí i Juana Rozas z Buenos Aires. Dramaturgie nabízí prostor všem hudebním žánrům i názorům, přičemž hlavním tématem jsou tradice. Festival upozorňuje, že řada těch zažitých ve skutečnosti existuje jen krátkou dobu a LGBT+ lidé byli vždy součástí společnosti.

Prague Pride 2023
Foto: archiv Prague Pride

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist