Dvě slova jako klíč – Česká republika, 2023

FILM, distribuce Bontonfilm, v kinech od 27. července

Josef Formánek založil časopis Koktejl a „v jeho službách“ procestoval takřka celý svět. Jako spisovatel debutoval v roce 2003 cestopisným a autobiografickým románem Prsatý muž a zloděj příběhů a od té doby se těší přízni čtenářů, potažmo filmových diváků. Dan Svátek podle jeho knihy natočil už Úsměvy smutných mužů, teď se vrací s volným pokračováním. Slibuje příběhy z různých koutů světa i hvězdné obsazení. Vidět zase na plátně Daniela Olbrychského či Pierra Richarda! Už to bude zážitek.

Ilustrátoři s očima dítěte

VÝSTAVA, Galerie výtvarného umění v Ostravě, do 1. října

Známe je všichni. Obrázky Květy Pacovské, Oty Janečka, Radka Pilaře, Olgy Čechové a Jana Provazníka baví celé generace českých dětí. A také inspirují. To dokazuje interaktivní výstava, která byla v polovině července otevřena v Ostravě a v níž se z nejmenších návštěvníků stávají umělci. Hrají si a přitom vymýšlejí příběhy, kreslí, malují, tvoří. A to v pěti pohádkových zónách, jež se inspirují vystavenými díly známých ilustrátorů.

Ilustrátoři s očima dítěte, Radek Pilař
Foto: Radek Pilař – ilustrace z knihy Hádej, hádej, neprohádej!, 1985, ze sbírek GVUO

Prague Pride 2023

FESTIVAL, Praha od 7. do 13.  srpna

Duhový festival bude zahájen v Pride Village na Střeleckém ostrově a hvězdou večera bude irská hudebnice Ailbhe Reddy. Norský DJ iDJa předvede, jak se tradiční písně za polárním kruhem kombinují s disco housem, vystoupí i Juana Rozas z Buenos Aires. Dramaturgie nabízí prostor všem hudebním žánrům i názorům, přičemž hlavním tématem jsou tradice. Festival upozorňuje, že řada těch zažitých ve skutečnosti existuje jen krátkou dobu a LGBT+ lidé byli vždy součástí společnosti.

Prague Pride 2023
Foto: archiv Prague Pride

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.