Festivalové zahrady Smetanovy Litomyšle

FESTIVAL, Litomyšl, do 2. července

Doprovodná scéna známého festivalu vážné hudby, který právě vrcholí v Litomyšli, nabízí také neobvyklé zážitky, a navíc je balí – jak říkají její dramaturgové – do lenošivě rodinné nálady. Lehátka, velké polštáře a deky na trávníku a v kombinaci s divadlem, hudbou a tancem jsou poměrně lákavá směs, a co teprve když ji umocní ještě interpreti zvučných jmen: Jan Cina a smyčcový kvartet, Igor Orozovič a Laco Déczi… Litomyšlský festival, jak jej neznáte. V zahradách.

Josef Škvorecký: Zbabělci

DIVADLO, Klicperovo divadlo, klášterní zahrada, Broumov, 3. a 4. července

126 vikend kultura Zbabělci
Zbabělci
Foto: Patrik Borecký

V pátek 30. června se rozhodne, zda Broumov zvítězí v soutěži Evropské hlavní město kultury 2028, a nutno přiznat, že jeho šance jsou nemalé. I kdyby však ve finále neuspěl, centrem kultury – stejně jako finálový soupeř České Budějovice – je. Broumovský benediktinský klášter se v posledních letech proměnil díky desítkám nadšenců doslova v baštu umění a vzdělávání, což dokazují třeba i letní divadelní představení. Letos královéhradecké Klicperovo divadlo přijede do Broumova už potřetí a v klášterní zahradě uvede Škvoreckého Zbabělce, následující dva večery je pak na programu inscenace Podoba věcí.

Štěpánka Balcarová: Emotions

HUDBA, vydává Edice Animal Music, 2023

126 vikend kultura  Štěpánka Balcarová Emotions
Foto: Archiv Edice Animal Music

Radost, důvěra, strach, překvapení, smutek, odpor, hněv, očekávání. Osm základních lidských emocí popsal americký psycholog Robert Plutchik a ty se teď pokouší na svém nejnovějším albu vyjádřit trumpetistka Štěpánka Balcarová. Nahrála jej s česko-polským ansámblem, jehož členy jsou ještě Nikola Kolodziejczyk (klavír), Jaromír Honzák (kontrabas) a Grzegorz Maslowski (bicí).  V této inspirativní sestavě vzniklo také její album Štěstí, jež v loňském roce vydal Radioservis a za nějž Štěpánka Balcarová získala hudební cenu Anděl.  

Quentin Tarantino: Filmové spekulace

KNIHA, Nakl. Universum, 2023

126 vikend kultura Tarantino filmové spekulace
Foto: Archiv Universum

Když začátek července, tak karlovarský festival a jeden film za druhým. Tak to u řady Čechů funguje, přičemž nehraje roli, zda se dopraví k hotelu Thermal v limuzíně, nebo s batohem na zádech. A co když se letos přece jen nedostává času? Zatím poslední knižní počin Quentina Tarantina může být zajímavou náhradou – je to totiž osobitě komentovaný přehled snímků ze 70. let, jež ovlivnily natolik jednoho chlapce, až natočil Kill Bill. Jak jinak, česká verze knihy bude pokřtěna 2. července na terase Thermalu.

 

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist